Suda çözünen polietilenimin türevlerinin biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of biological activities of water-soluble polyethylenimine derivatives
- Tez No: 522790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan tez kapsamında suda çözünebilen polietilenimin türevleri olan 5-nitrosalisaldehit-polietilenimin Schiff bazı (Bileşik 1) ve 5-hidroksisalisaldehit- olietilenimin Schiff bazı (Bileşik 2)'nın biyolojik aktiviteleri araştırıldı. Bileşiklerin DNA'yı kesme aktivitesi Agaroz jel elektroforezi yöntemi, DNA'ya bağlanması UV-görünür Alan Absorbsiyon Spektroskopisi, antioksidan özelliği CUPRAC ve DPPH metodu, mutajenik ve antimutajenik aktivitesi Ames/Salmonella testi, ve antimikrobiyal aktivitesi minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) metodu ile incelendi. Bileşik 1 ve bileşik 2'nin pBR322 plazmid DNA üzerinde doza bağımlı olarak oksitleyici ajan varlığında DNA'yı kestiği görüldü. Bileşik 1 ve bileşik 2'nin CT-DNA ile elektrostatik olarak bağlandığı bulundu. Bileşik 2'nin bileşik 1'e göre yapılan antioksidan test sistemlerinde daha güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu saptandı. Bileşiklerin farklı konsantrasyonlarda antimikrobiyal etkisinin olduğu, mutajenik etkilerinin bulunmadığı ve konsantrasyonlardan bağımsız olarak antimutajenik etkilerinin olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological activities of water soluble polyethylenimine derivatives investigated using different methods. DNA cleavage activity was determined by agarose gel electrophoresis method, the effect of binding to DNA by UV-Vis absorption spectroscopy, antioxidant activity by CUPRAC and DPPH methods, mutagenic and antimutagenic activities by Ames/Salmonella test, antimicrobial activity by minimal inhibition concentration (MIC) method. Compound 1 and compound 2 were found to cleavage plasmid DNA pBR322 in the presence of an oxidizing agent dependent to concentrations. Both compounds were assessed electrostatic binding mode to CT-DNA. According to the antioxidant methods, compound 2 was found to have stronger antioxidant properties than compound 1. The compounds with different concentrations were found to have antimicrobial activity but they did not have the mutagenic activity and the compounds also had antimutagenic activity independent from the concentrations.