Trabzon ilinde atık yağların biyodizel eldesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of waste oil utilization to produce biodiesel in Trabzon city
  1. Tez No: 522789
  2. Yazar: OZAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fosil kaynaklı yakıtların çevreye vermiş olduğu zararlar insanoğlunu daha temiz ve sağlıklı enerji arayışına yönlendirmiştir. Bu arayış yenilenebilir enerji kavramını ortaya çıkarmıştır. Güneş, rüzgar, jeotermal, hidrolik, dalga enerjilerinin yanı sıra biyodizel de yenilenebilir enerji kaynağı olarak önem kazanmıştır. Biyodizel; temel olarak bitkisel ve hayvansal yağların dizel yakıta dönüştürülmesidir. Biyodizel üretiminde hammadde olarak atık yağların kullanılması birçok alanda önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada Trabzon Ortahisar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün yürütmüş olduğu kampanyalara paralel olarak, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileriyle ve ev hanımlarıyla anketler yapılmış, ve bu anketler vasıtasıyla ailelerimizin yenilenebilir enerji, atık yağlar ve zararları, biyodizel ve kullanım alanları hakkındaki bilgileri değerlendirilmiş ve Trabzon'un biyodizel potansiyeli ve bu potansiyelin nasıl değerlendirilebileceği hususunda araştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak ailelerimizin yenilenebilir enerji, atık yağlar ve biyodizel konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmadığı, Trabzon'da azımsanmayacak derecede biyodizel hammaddesi potansiyelinin olduğu, gerekli çalışmaların yapılması ve bu hammaddenin işlenmesi durumunda, hem çevresel hem de maddi kazançların olacağı ve bu kazançların sağlık ve ekonomi açısından önce bölgeye sonra ülkeye önemli faydalar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fossil' harmful effects on the environment have led to the search for cleaner and healtier energy. This quest reveals renewable energy sources. In addition to solar, wind,geothermal and hydraulic, wave energies, biodiesel has also gained importance as renewable energy source. Biodiesel is basically the conversion of vegetable and animal oil to diesel fuel. The use of waste oil as raw materials in biodiesel production is very significant in many fields. In the study it was conducted a poll with secondary, highschool and university students and housewives in parallel with compaign which Trabzon Ortahisar Municipality Cleaning Services Managment carried out. It was evaluated families' knowledge about renewable energy, waste oil, and their harms, biodiesel and its usage field by the way of poll. And, it was made researches about the biodiesel potential of Trabzon and how the potential can be utilized. As a result, it has being thought that families have not got knowlegde enough about renewable energy, waste oil and biodiesel, and there is remarkable biodiesel raw material potential in Trabzon, and if the necessary studies are made and the raw material is operated, it will become earnings both environmentally and financially in addition, the earning will provide significant benefits for region first, and then for the country in terms of financial and health.