Deneysel spinal kord travma modelinde humik asidin akut spinal kord hasarı ve oksidan/antioksidan seviyeleri üzerindeki etkinliği
The effectiveness of humic acid on acute spinal cord damage and oxidant / antioxidant levels in experimental spinal cord trauma model
- Tez No: 522818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Ağır motor kayıplara sebep olan spinal kord hasarlanmaları gelişmekte olan ülkelerde maddi ve manevi kayıplara sebep olan önemli bir sağlık problemidir. Henüz Travmatik spinal kord hasarlanmalarında farmakolojik olarak kullanımı olan kesin bir ajan bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı humik asit maddesinin travmatik spinal kord hasarı üzerinde erken dönemdeki etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışma Ege Üniversitesi Deney Hayvanları Laboratuarı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik SUAM'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya, her grupta 7'şer tane olacak şekilde, 28 adet Wistar-Albino türü rat dahil edildi. Sham grubuna sadece laminektomi uygulandı. Kontrol grubuna laminektomi ve spinal kord travması yapıldı. Humik asit gruplarına ise travma sonrasında humik asit enjeksiyonu intraperitoneal olarak verildi ( 5mg/kg ve 10 mg/kg). Deneklerin preoperatif, postoperatif 1. saat ve 24. saat kardiak kanları alındı. Serumda TAS, TOS ve OI düzeyleri değerlendirildi. 24. saat motor fonksiyonları Modifiye Tarlov Skorlaması'na göre bakıldı. Sonrasında sakrifikasyon uygulanarak spinal kord dokusu patolojik inceleme için alındı. Bulgular: Ratlardan alınan serumlarda kontrol gurubu ile humik asit grupları karşılaştırıldığında TAS miktarlarında anlamlı değişik saptanmazken, erken dönemde alınan örneklerde TOS ve OI'te anlamlı azalma görüldüğü ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Objective: Traumatic spinal cord injury is an important health problem especially in developing countries as it causes socio-economic loss. The aim of this study is to search effectiveness of humic acid on early stages of traumatic spinal cord injury. Material and method: This study was carried out at Ege University Experimental Animals Laboratory and Health Sciences University Tepecik SUAM. Twenty-four Wistar-Albino rats were included in the study. Sham group underwent only laminectomy. In control group, laminectomy and spinal cord injury were performed. Humic acid groups were administered 5 mg / kg and 10 mg / kg of humic acid after spinal cord injury. Preoperative, postoperative 1st hour and postoperative 24th hour cardiac blood samples were obtained. TAS, TOS and OI levels were evaluated in serum. The 24th hour motor functions were evaluated by Modified Tarlov Score. After the sacrification, spinal cord tissues were extracted for pathological examination. Results: There were no significant changes in TAS values. However there were a significant decrease of OI and TOS levels in the early blood samples.