Popülasyonumuzdaki sağlıklı fetüslerde fetal pulmoner ven doppler hız ve indekslerinin referans aralığının saptanması
Determination of the reference values of fetal pulmonary vein Doppler velocities and indexes in healthy fetuses in OUR population
  1. Tez No: 522819
  2. Yazar: BERNA AK YILDIZ
  3. Danışmanlar: UZMAN CEMİL GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve amaç: Konjenital kalp hastalıkları (KKH) sık görülen anomalilerdendir ve erken tanınması son derece önemlidir. Fetal pulmoner ven Doppler parametrelerinin bilinmesinin ise bazı kardiyak defektlerin tanısında ve şiddetli intrauterin gelişme geriliğinde yol gösterici olduğu saptanmıştır. Literatürde fetal pulmoner ven Doppler parametreleri ile yapılmış sınırlı sayıda çalışma vardır. Çalışmamızın amacı 18-40 hafta arası fetuslarda pulmoner ven Doppler akım hız ve indekslerinin toplumumuzda daha önce belirlenmemiş olan referans aralıklarının saptanmasıdır. Sonuçların fetal dolaşım fizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlaması, IUGR ve intrauterin kardiyak patolojilerin tanısında yol gösterici olması ve literatür değerleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metod: Bu prospektif çalışma, etik kurul onayı sonrası (19.04.2018, Karar No:8/15) Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğinde yapılmıştır. 18-40 hafta arası 275 sağlıklı gönüllü gebede pulmoner venlerde geniş bant Doppler tekniği (ADF) ile absolut hız ölçümleri ve venöz indeksler hesaplanmıştır. Gönüllüler, dahil etme ve hariç tutma kriterlerine göre belirlenmiş olup ölçümleri alınan fetüsler doğuma kadar ve doğum sonrası erken dönemde takip edilmiştir. Takiplerde maternal ya da fetal komplikasyon-komorbidite varlığı saptanan fetüslerin değerleri çalışma dışı bırakılmıştır.222 gebenin değerleri çalışmaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Congenital heart diseases (CHD) are common anomalies and early diagnosis is extremely important. Fetal pulmonary vein Doppler parameters and its reference values would be a guide in the diagnosis of some cardiac defects and severe intrauterine growth retardation. The aim of this study is to establish the reference values of pulmonary vein Doppler flow velocity and indexes in fetuses between 18-40 weeks of age which are not previously determined in our population. We aimed to contribute to the understanding of fetal circulatory physiology, to guide the diagnosis of IUGR and intrauterine cardiac pathologies and to compare with literature values. Methods: This prospective study was carried out at the Department of Radiology of Antalya Training and Research Hospital, after approval of the ethics committee. Absolute velocity measurements and venous indexes were calculated by using wide band Doppler technique (ADF) in pulmonary veins in 275 healthy volunteers between 18-40 weeks. Volunteers have been determined by inclusion and exclusion criteria and followed up until birth and early postpartum period. The values of fetuses with maternal or fetal complication-comorbidity were excluded from the study. The values of 222 fetuses were included in the study.