Convergence analysis European Unity versus Turkey
  1. Tez No: 52282
  2. Yazar: HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÇALIŞMANIN ÖZETİ Eiu çalışma Avrupa Topluluğu-"* nun deneyimlerini dikkate alarak ekonomik birleşme teorisini ve onun sorunlarını incelemeyi amaçlamaktadır.. Bu amaçla, çalışma öncelikle neo klasik ticaret teorisi çerçevesi içindeki teorik düşünceler ve sonrada yakınlaşma prensibi altındaki pratik düşünceler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yakınlaşma prensibi üye ülkeler arasındaki bası nominal ve reel göstergelerin karşılaştırılmasına dayanır» Çalışmada, başlıca nominal yakınlaşma göstergeleri enflasyon oranları, uzun dönem -faiz oranları, döviz kurları ve kamu açıklarıdır» Başlıca reel göstergeler ise kişi oaşına Gayrı Safi Milli Hasıla, kişi basına Gayri Safi Yurt îç.i Hasıla ve issizlik düzeyidir. Son inceleme kısmında» çalışma Avrupa Topluluğu' ndakı yakınlaşma kriteri sorunlarını, su anda gümrük birliği aşamasında olan Türkiye için değerlendirmektedir. Sonrada, aynı metod yanı reel ve nominal göstergelerin karşılaştırması, bugünkü durumu dana iyi anlatmak için Türkiye'ye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY OF THE STUDY This study aims at. examining the theory of economic integration and its problems by taking into the consideration the experiences ot the European Community. For this purpose, the study firstly concentrates on the theoretical concepts under the framework of the neoclassical trade theory and then on the practical concepts under the principle of convergence criteria. The principle of convergence is based on the coraparision of nominal and real indicators among the member countries. In the study, main nominal indicators of convergence ar& inflation rates, long term interest rates, exchange rates ana public deficits. Main real indicators of convergence are GNP per capita, real GDP per capita and unemployment level. In the final analysis, the study evaluates the problems of convergence criteria in the EC in accordance with Turkey which is now at. the stage of customs union. Then, same method, that is comparision of nominal and real measures, is also applied to Turkey in order to understand better the present situation.