Amilaz-lipaz yüksekliği olan hastalarda pankreas yağlanması sıklığı ve prediyabet-diyabet ilişkisi
Prevalence of pancreatic fat and the relationship between prediabetes and diabetes in patients with amylase-lipase elevation
- Tez No: 522830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş-Amaç: Non-Alkolik Yağlı Pankreas Hastalığı (NAFPD), alkol tüketiminin yokluğunda pankreasın aşırı lipid birikimi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmayla; amilaz-lipaz yüksekliğinin, pankreas ekzokrin ve endokrin fonksiyonlarını etkileyen adipoz doku birikimi üzerine olan etkisi ve Pankreas yağlanması ile pre-diyabet ve diyabet arasındaki olası ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Bu çalışma retrospektif, kesitsel bir çalışmadır ve toplam 110 hastadan oluşmuştur. Hastalar kontrol grubu, pre-diyabetik ve Tip 2 Diyabetik olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Pankreasın Abdominal Bilgisayarlı Tomografisinde (BT) atenüasyon ölçüm sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. BT ölçümleri ve biyokimyasal parametreler çalışma grupları arasında karşılaştırılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için tek yönlü ANOVA testi ve düzeltme için ANCOVA testi kullanılmıştır. Amilaz yüksekliği ile NAFPD arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyonu yapılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
Background: Non-alcoholic fatty pancreas disease (NAFPD) is described as an excessive lipid deposition of the pancreas in the absence of alcohol consumption. The aim of this study was to determine the effect of amylase-lipase elevation on adipose tissue accumulation affecting pancreatic exocrine and endocrine functions and the possible relationship between pancreaticosteatosis and prediabetes and diabetes. Methods: This is a retrospective, cross sectional study and consisted of 110 patients at total. Patients were divided into three groups as controls, prediabetics and type 2 diabetics. The attenuation measurement results of abdominal computed tomography (CT) of the pancreas were evaluated retrospectively. CT measurements and biochemical parameters were compared between study groups. One-way ANOVA test was used to evaluate the relationship between continuous variables and ANCOVA test was used for correction. Pearson correlation was made to evaluate the relationship between amylase elevation and NAFPD. A p value