Polikistik over sendrom'lu hastalarda irisin hormonu düzeyi ve metabolik değerler ile korelasyonu
Level of irisin hormone in patients with polycystic ovary syndrome and correlation with metabolic values
- Tez No: 522829
- Danışmanlar: UZMAN VUSLAT LALE BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendrom'lu (PKOS) hastalarda irisin hormonu düzeyinin normal popülasyon ile karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif ve gözlemsel bir araştırmadır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastane'si polikliniğine Kasım 2017- Ekim 2018 arasında adet düzensizliği, infertilite, hirsutizm şikayeti olan 19-40 yaş arası 45 PKOS hastası ile, kliniğimize başvuran ve PKOS olmadığı saptanan 19-40 yaş arası 45 kontrol grubu hastası olarak toplamda 90 kişi çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, gravide, parite, menstruasyon düzeni, hirsutizm, boy, kilo, bel, kalça sorgulandıktan sonra hastalardan EDTA'lı (Etilendiamin tetraasetik asit) tüpe 2 cc kan alındı ve -20 derecede saklandı. Yeterli sayıya ulaşıldığında kendi imkanlarımızla aldığımız irisin ELISA kiti ile değerlendirildi ve sonuçlar istatistiksel olarak hesaplandı. 18 yaş altı hastalar, gebe hastalar ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. PKOS grubu ve kontrol grubu olarak 2 grup oluşturduk. Daha sonra insülin direnci ve hiperkolesteroleminin irisin düzeyine etki edip etmediğini incelemek için her iki grubu kendi arasında insülin direnci olan/olmayan PKOS grubu ve kontrol grubu; hiperkolesterolemisi olan/olmayan PKOS ve kontrol grubu şeklinde iki farklı gruba daha ayırdık. Bulgular: PKOS grubunun ortalama yaşı 25,6±5,2 (minimum:19, maksimum:40), kontrol grubunun ise 32,0±5,4 (minimum:19, maksimum:40) idi. PKOS grubunun irisin homonu ortalaması (3,01±1,84) kontrol grubuna göre (4,97±2,73) anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,001). PKOS grubunun açlık kan şekeri düzeyi (87,2±7,7) kontrol grubuna göre (92,2±6,8) anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,002). PKOS grubunda OGTT 0.
Özet (Çeviri)
Aim: Level of irisin hormone in Polycystic Ovary Syndrome and comparison with the normal population. Material and Method: Our research was prospective and observational study. This study included 45 PCOS patients that applied to Haseki Training and Research Hospital betweeen 2017 November to 2018 October, complaint about menstrual irregularity, infertility, hirsutism between the age of 19-40 and also included 45 control group again between the of 19-40 that hasn't found PCOS on them, after had been informed about the study. The patients after being questioned about age, gravidy, parity, menstruation cycle, hirsutism, height, weight, weist, hip gave 2 cc blood sample to tube with EDTA and we kept them in minus 20 degrees. After we reached enough number we evaluated the blood with the ELİSA kit that we provided by ourselves and calculated the results statistically. Patients under 18 years of age, pregnant patients and patients who did not agree to participate in the study were excluded. We formed 2 groups as PCOS group and control group. To determine whether insulin resistance and hypercholesterolemia have an effect on the level of irisin hormone we divided the groups of PCOS and control group into two groups again as PCOS and control gorup patienst with hypercholesterolemia or not and with insulin resistance or not. Results: The mean age of the PCOS group was 25,6 ± 5,2 (minimum: 19, maximum: 40) and while 32,0 ± 5,4 (minimum: 19, maximum: 40) in the control group. The mean of irisin hormone of the PCOS group (3.01 ± 1.84) was significantly lower than the control group (4.97 ± 2.73) (p = 0.001). Fasting blood glucose level (87,2 ± 7,7) of the PCOS group was significantly lower than the control group (92,2 ± 6,8) (p = 0.002). In the PCOS group, OGTT 0.