Tip 2 diyabetik hastalarda serum xenin-8 düzeyi ve metabolik parametreler ile ilişkisi
In type 2 diabetic patients serum xenin-8 levels and relationship between metabolic parameters
  1. Tez No: 522848
  2. Yazar: FULYA GÜNAYDIN CAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş - Amaç: Diabetes mellitus insülin eksikliği ya da etkisindeki defektler nedeniyle organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanamadığı, sürekli tıbbi bakım gerektiren, kronik metabolizma hastalığıdır. Günümüzde diyabetin komplikasyonları ve diyabetik hastalarda optimal gliseminin sağlanması konusunda yapılan tüm araştırmalara rağmen istenilen hedefe ulaşılamamıştır. Bu amaçla diyabetin tedavisinde etkin olabilecek ve/veya potansiyel komplikasyonların gelişimini engelleyici özelliğe sahip pek çok molekül bulunmuştur. Bu moleküllerin birçoğu preklinik çalışmaları ile umut verici olmuş ancak klinik çalışmaları bunu desteklememiştir. Biz de araştırmamızda preklinik çalışmalarında diyabetin tedavisinde ve komplikasyonlarının önlenmesinde etkili olma ihtimali olan Xenin-8 molekülünü ve metabolik parametrelerle ilişkisini inceledik. Gereç - Yöntem : 2015 yılı Ağustos-Eylül-Ekim aylarında hastanemiz iç hastalıkları ve endokrinoloji polikliniğine başvuran hastalardan araştırma protokolüne uygun olanlar çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan BKİ, bel çevresi, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçüldü. Açlık kan glukozu, serum lipid parametreleri, AST, ALT, üre, kreatinin, HbA1C, 2.saat plazma glukoz, açlık insülin, hs-CRP, HOMA-IR, karotis intima media kalınlığı ve serum xenin-8 düzeyi bakıldı. Bulgular : Çalışmaya 42 adet yeni tanı almış tip 2 diyabetik hasta ile 42 adet kontrol grubu hastası kabul edildi. Ölçümler sırasıyla bel çevresi (Tip 2 DM=102.56 ± 11.65 cm, Kontrol=95.56 ± 9.35 cm, p=0.009*), serum HDL (Tip 2 DM=46.43 ± 9.22 mg/dl, kontrol=62.12 ± 31.13 mg/dL, p=0.005*), serum LDL (Tip 2 DM=159.15 ± 34.56 mg/dl, kontrol=139.56 ± 41.67 mg/dL, p=0.026*), Glukoz (Tip 2 DM=196.42 ± 71.87 mg/dl, kontrol=90.78 ± 8.85 mg/dl, p=0.001*), OGTT 2. saat (Tip 2 DM=265.76 ± 56.76 mg/dl, kontrol=119.56 ± 15.54 mg/dl, p=0.001*), İnsülin (Tip 2 DM=9.67 ± 4.45 µIU/ml, kontrol=6.11 ± 2.56 µIU/ml, p=0.001*), HOMA-IR (Tip 2DM=4.12 ± 1.66, kontrol=2.04 ± 1.56, p=
Özet (Çeviri)
In Type 2 Diabetic Patients Serum Xenin-8 Levels and Relationship Between Metabolic Parameters Introduction : Diabetes mellitus is chronic metabolic disease which requires continuous medical care due to a lack of insulin or the defect on insulin effect and organism can not benefit enough from carbonhydrate, fat and protein. Despite all the research on in ensuring the optimal glycemia in diabetes patients and complications of diabetes reached the pandemic level worldwide, it failed to reach the desired goal. For this purpose, many molecules have been found will be effective in the treatment of diabetes and / or inhibitory to the growth of potential complications. Many of these molecules have been promising through preclinical studies but clinical studies have not supported it. We also examined in our study the relationship between Xenin-8 molecule and the prevention of complications and the treatment of diabetes and metabolic parameters, which might be effective in preclinical studies. Material – Method: Patients was included in admitted to the internal medicine and endocrinology clinics of our hospital in August-September-October 2015 according to the study protocol. BMI of these patients, waist circumference, systolic and diastolic blood pressure were measured. Fasting blood glucose, serum lipids, ALT, AST, urea, creatinine, HbA1c, 2.hr plasma glucose, fasting insulin, hs-CRP, HOMA-IR, carotid intima-media thickness and serum Xenin-8 levels were examined. Results : 42 newly diagnosed type 2 diabetic patients and a control group of 42 patients were included to study. Sequentially measurements were statistically calculated. Waist circumference (Type 2 DM =102.56 ± 11.65 cm, Control=95.56 ± 9.35 cm, p=0.009*), serum HDL (Type 2 DM =46.43 ± 9.22 mg/dl, Control=62.12 ± 31.13 mg/dL, p=0.005*), serum LDL (Type 2 DM =159.15 ± 34.56 mg/dl, Control=139.56 ± 41.67 mg/dL, p=0.026*), Glucose (Type 2 DM =196.42 ± 71.87 mg/dl, Control=90.78 ± 8.85 mg/dl, p=0.001*), OGTT 2. hour (Type 2 DM =265.76 ± 56.76 mg/dl, Control=119.56 ± 15.54 mg/dl, p=0.001*), Insulin (Type 2 DM =9.67 ± 4.45 µIU/ml, Control=6.11 ± 2.56 µIU/ml, p=0.001*), HOMA-IR (Type 2 DM =4.12 ± 1.66, Control=2.04 ± 1.56, p=