Transvajinal ultrasonografi ile endometrioma tanısı konulan hastalarda thiol/disülfid hemostazı ve bu değerin CA 125 düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve önemi
The evaluation and the importance of thiol / dysulfid hemostas and the relationship between CA 125 patients with endometri̇oma with transvajinal ultrasonography
  1. Tez No: 522849
  2. Yazar: ABDULLAH TABAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda ana amacımız endometriozis tanısı olan hastalarda ve sağlıklı kişilerde plazma thiol/disülfit ve İskemi Modifiye Albumin (İMA) konsantrasyonlarını karşılaştırarak antioksidan/oksidan dengesini değerlendirmek, endometriozisli hastalarda thiol/disülfit ile İMA homeostazisindeki herhangi bir bozulmanın endometriozis etyolojisinde rolünün olup olmadığını saptamak ve bu değerlerin Ca125 düzeyi ile korelasyonunu değerlendirmektir. Bu amaçla önce 66 endometriozisli hasta grubu ile 58 sağlıklı kontrol grubu arasında İskemi Modifiye Albumin (İMA) ve thiol disülfit değerleri değerlendirilmiştir, sonraki adımda da endometriozise bağlı infertilite patogenezinde rolünü değerlendirmek ve ovaryan endometriomaya endometriozisin en ileri evresi kabul edilen derin infiltratif endometriozis eşlik eden hastalar ile sadece ovaryan endometrioması olan hastaları karşılaştırmak amaçlı, endometriozisli hasta grubunu (66) önce derin infiltratif endometriozisi olanlar (25) ve olmayanlar (41) ardından infertil (32) ve fertil (34) endometriozisli hastalar olarak ikiye ayırıp İskemi Modifiye Albumin (İMA) ve thiol disülfit değerleri değerlendirmek, kendi aralarında ve sağlıklı grupla karşılaştırmalarını yapmaktır. Çalışmaya Eylül 2017 ile Nisan 2018 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endometriozis ve Kronik Pelvik Ağrı ile İnfertilite ve Endokrinoloji Polikliniği'ne infertilite, dismenore, derin disparoni veya kronik pelvik ağrı nedeni ile başvuran, ultrasonografi ile endometrioma teşhisi konulan 66 kadın hasta ve korunma yöntemi için Aile Planlaması ve Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran ultrasonografik pelvik patoloji izlenmeyen fertilitesini tamamlamış, laparoskopik tüp ligasyonu planlanan 58 kadın hasta oksidan-antioksidan dengeyi etkileyebilecek sigara, alkol, ilaç, hormon, vitamin kullanımı, b-hcg pozitifliği, akut kronik ek hastalığı ve geçirilmiş pelvik cerrahi öyküsü olmayan, toplamda 124 hasta alınmıştır. Çalışmamızdaki yaş ortalaması, VKİ, menarş yaşı, menstrual siklus süresi, Hb, Wbc, NLR, PLR, albümin değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Çalışmamızda endometriozisli hastalarda İMA ortalama değeri 0,73±0,11 olup kontrol grubunda 0,52±0,10 idi.
Özet (Çeviri)
Our main aim in our study was to evaluate the antioxidant / oxidant balance by comparing plasma thiol / disulfide and Ischemia Modified Albumin (IMA) concentrations in patients with endometriosis and healthy individuals, to determine whether any degradation of thiol / disulfide and IMA homeostasis in endometriosis patients is involved in the etiology of endometriosis, and to evaluate the correlation of these values with Ca125 level. For this purpose, Ischemic Modified Albumin (IMA) and thiol disulfide values were evaluated between 66 patients with endometriosis and a control group of 58 healthy individual. The next step was to evaluate the role of these values in the pathogenesis of endometriosis-associated infertility, and tp evaluate Ischemia Modifiye Albumin (IMA) and thiol disulfide hemostasis on the study group with endometriosis (66) first divided into those with deep infiltrative endometriosis (25) and those without (41), followed by infertile (32) and fertile (34) patients with endometriosis, and to make comparisons between themselves and healthy groups. A total of 124 patients with no smoking, no alcohol, drug, hormone, or vitamin use, wıthout b-hcg positivity, without any acute chronic comorbid disease and past pelvic surgery history that could affect the oxidant-antioxidant balance were enrolled on this study, who referred Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital between September 2017 and April 2018. 66 women with endometrioma diagnosed by ultrasonography who were referred for infertility, dysmenorrhea, dyspareunia or chronic pelvic pain, and 58 female patients who applied for preservation method and without any ultrasonographic pelvic pathology, completed fertility, planned laparoscopic tube ligation. There were no statistically significant differences between the groups in terms of age, VKI, age of menarche, menstrual cycle, Hb, Wbc, NLR, PLR, albumin values in our study. In our study, the mean value of IMA in patients with endometriosis was 0,73 ± 0,11 and 0,52 ± 0,10 in the control group. In the study group, the native thiol value was 408.95 ± 41.85, the total thiol value was 443.71 ± 43.83, and in the control group the native thiol was 433.87 ± 39.86 total thiol 470,17 ± 42.80. The Ca125 value did not correlate significantly with any variables. In addition, in our study, there was no statistically significant difference in plasma thiol-disulfide hemostasis and IMA and Ca125 levels between women with OMA with DİE and women with only OMA, and between fertile women with endometriosis and infertile women with endometriosis. When these groups were compared separately with the control group, plasma native thiol and total thiol levels, which were antioxidant properties in both groups, were found to be statistically lower than the control group and plasma IMA and Ca125 levels were found to be statistically higher. The fact that native thiol and total thiol levels are lower in the patient group than the control group and that the IMA level is higher in the patient group than in the control group suggests that there is a reduced antioxidant capacity in endometriosis patients and that oxidative stress plays a role in the pathophysiology of this disease. Future work is needed to reveal the differences of antioxidant activities in serum and pelvic cavity at different stages of endometriosis and to assess the contribution of oxidative stress to endometriosis physiopathology. Determining whether antioxidant treatment of endometriosis is effective will be particularly valuable.