Tip 2 diyabetik hastalarda serum apelin düzeyleriyle insülin direnci, karotis arter pulsatilite ve resistivite indeksi arasındaki ilişki,
The relationship between the serum apelin levels and insulin resistance, carotis artery pulsatility and resistivity index in patients with type 2 diabetes.
  1. Tez No: 272239
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabetik hastalarda serum apelin, düzeyleri ile insülin direnci, ana karotis arter pulsatilite ve resistivite indeksleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Bu çalışmaya 49 tip 2 diyabetik hasta (ortalama yaş: 57,9±15,5 yıl, VYA: 1,89±0,20 m²) ve 18 diyabeti olmayan sağlıklı kontrol (ortalama yaş: 46,3±18,5 yıl, VYA: 1,83±0,15 m²) dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm olgulardan, rutin laboratuar testler ve serum açlık insülin, C-peptid düzeyi analizi için periferik venöz kan örnekleri alındı. Serum apelin düzeyi analizi için açlık serum örnekleri derin dondurucuda biriktirildi. İnsülin duyarlılığı HOMA indeksi kullanılarak değerlendirildi. Ana karotis arter, pulsatilite ve resistivite indeksleri renkli doppler ultrasonografi kullanılarak hesaplandı.Çalışmamızda serum apelin düzeyleri ile HOMA-IR, serum hs-crp arasında istatistiki olarak anlamlı düzeyde bağlantı saptadık. Serum apelin düzeyleri ile ana karotis arter pulsatilite ve resistivite indeksleri arasında istatistiki olarak anlamlı düzeyde bağlantı yoktur. Çalışma kontrol grupları arasında serum apelin düzeyleri, HOMA-IR, ana karotis arter pulsatilite ve resistivite indekslerine göre anlamlı düzeyde farklılık vardır.Daha önceki klinik çalışmalar göstermiştir ki diyabetik vasküler hastalık ilerlemesinde insülin direnci ve serum hs-CRP düzeyleri önemli bir etyolojik rol oynayabilirler bu çalışmada serum apelin düzeyi değişikliklerinin bu etyolojik faktörlerle bağlantılı olduğunu gördük. Bu nedenle apelin bu grup olgularda önemli bir faktör olabilir. Bu nedenle serum apelin düzeyleri ile vasküler hemodinamik değişiklikler arasındaki muhtemel ilişkiyi araştırmak için tip 2 diyabetik hasta grubunda daha ileri klinik çalışmalar planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
-Our aim in this study was to investigate serum apelin levels and its relationship with insulin resistance, common carotis artery pulsatility and resistivity index in type 2 diabetic patients.-Fourty-nine type 2 diabetic patients (aged 57.9±15.5 years, BSA; 1.89±0.20 m²) and eighteen non-diabetic healthy controls (aged 46.3±18.5 years, BSA; 1.83 ± 0.15 m²) were enrolled in the study. The periferic venous blood samples of all the subjects involved in the study were taken for routine laboratory tests and serum fasting insulin, C-peptid level analysis. The fasting serum samples were collected at deep feerezer for serum apelin level analysis. The insulin sensitivity were assessed using homeostasis model assessment (HOMA) indexes. Common carotis artery pulsatility and resistivity indexes were calculated by color doppler ultrasonography.-In our study, we determined the statistically significant correlation between serum apelin levels and HOMA-IR, serum hs-CRP levels. There were no statistically significant correlation between serum apelin levels and common carotis artery pulsatility and resistivity indexes. There were statistically significant difference between study and control groups according to serum apelin levels, HOMA-IR, common carotis artery pulsatility, resistivity indexes.-The previous clinical studies have shown that insulin resistance and serum hs-CRP levels may play an important etiological role in diabetic vascular disease progression. In this study we showed that serum apelin level changes were correlated these etiological factors. So apelin may be an important factor in such cases. Therefore, to investigate the possible relationship between serum apelin levels and vascular hemodynamic changes, there must be planned further clinical studies in patients with type 2 diabetes.