Missed abortus ve blighted ovum ön tanılı gebeliklerde terminasyon öncesi koryon villus örneklemesi ile sitogenetik incelemeler
  1. Tez No: 22937
  2. Yazar: VOLKAN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR SITKI ŞAYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Erken düşüklerin kromozomal temelini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada materyel 1.2.1992 -1.9.1992 tarihleri arasındaki 7 ay içerisinde SSK Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastahanesine başvuran riskli gebelik vak ' alarmdan missed abortus ve blighted ovum tanısı nedeniyle gebeliğin tahliyesine karar verilenler arasından oluşturulmuştur. 27 tanesi missed abortus, 8 tanesi blind ovum olmak üzere toplam 35 gebe izinleri alınmak suretiyle araştırmaya dahil edilmişlerdir. Vak'aların 18'inden transabdominal, 17'sinden transvaginal yolla koryon villus biyopsisi yapılmış olup hic birinde biyopsi işlemine bağlı herhangi komplikasyon gözlenmemiştir. 35 vak ' adan 21'inde KVö ile sitogenetik analiz yapılabilmiş, 14'ünde ise çalışmalar başarısız kalmıştır. Bu çalışma missed abortus ve blind ovum vak'alarında ülkemize ait ilk sitogenetik araştırma sonuçlarını sağlamıştır. Başarılı sitogenetik analiz yapılabilen vak ' a oranının bildirilen benzer bazı çalışmalara oranla düşük olması çalışmalarımızın yönteme ilişkin yetersizliklerine bağlanmıştır. Sonuç olarak vak'a sayısının artmasıyla toplumumuza ilişkin daha ayrıntılı bilgilerin sağlanacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to find out the chromosomal etiology of missed abortion and blighted ovum, this study has been done. The patient group was formed by choosing the ones who applied to SSK Maternity Hospital between the dates 1.2.1992 - 1.9.1992 and diagnosed as missed abortion and blighted ovum. Totally 35 women are included to this research. 27 of these 35 patients were missed abortion and 8 of them were blighted ovum. The choryon villus biopsies are done transvaginal for 17 patients and transabdominal for 18 patients. There were not any comlications about the biopsy studies on any patients. Sitogenetics analysis could be done only for 21 cases, the other 14 were not satisfactory. This study has given out results of sitogenetics searches on etiology of missed abortion and blighted ovum for the first time in our country. The ratio of success in this study is less then the ones in foreign countries. It is thought that the reason was unsufficient lab. conditions. As a result, analyzing of more cases will let us to have much exact results.