Aksiller yaklaşımla sürekli brakiyal pleksus blokajında bupivakain ve levobupivakain uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of bupivacaine and levobupivacaine administration in continuous axillary brachial plexus blockage
- Tez No: 522884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: El ve önkol cerrahisi gerektiren durumlarda aksiler yaklaşımla sürekli brakiyal pleksus blokajı ile bupivakain-lidokain ile levobupivakain-lidokain uygulamalarının motor ve duyu blok başlama, oluşma süreleri, toplam ek analjezik uygulama sayısı, 24 saatlik analjezik tüketim miktarı ve yan etkiler ve hemodinami üzerine etkileri açısından karşılaştırmaktır. Yöntem: El ve ön kol operasyonu planlanan ASA I-II 30 hasta 2 gruba ayrıldı. Hastalara grup B'de %0.5 bupivakain 20 cc,%2 lidokain 20 cc, grup L'de %0.5 levobupivakain 20 cc,%2 lidokain 20 cc verildi. Motor ve duyu blok başlama, oluşma süreleri, toplam ek analjezik uygulama sayısı, 24 saatlik analjezik tüketim miktarı kaydedildi. Blok öncesi, perioperatif ve postoperatif kan basıncı (SKB, DKB, OKB,) kalp atım hızı (KAH) değerleri kaydedildi. Hastaların blok uygulama süreleri, operasyon süreleri, turnike süreleri ve demografik verileri (yaş, cins, kilo, boy) kaydedildi. Hastalara bağlanan hasta kontrollü analjezi cihazı ile talep edilen ve sunulan dozlar, 24 saatlik analjezik tüketim miktarları kaydedildi. Yan etki ve komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: hastaların demografik verileri, operasyon süreleri, turnike süreleri ve blok uygulama süreleri benzerdi (p>0.05). Motor ve duyu blok başlama ve oluşma süreleri arasında gruplar arasında anlamlı fark yoktur (p>0.05). Total analjezik tüketim miktarı, talep edilen doz ve sunulan doz sayısı gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Hemodinamik veriler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktur (p>0.05). Blok uygulama süresi ile kilo (p=0.014; r=0.444) arasında orta dereceli ve pozitif bir ilişki vardır. Yani hastalarda kilo arttıkça blok uygulama süresi de artmaktadır. Sonuç: Aksiller yaklaşımla sürekli brakiyal pleksus balokajında bupivakain-lidokain ile levobupivakain-lidokain kombinasyonlarının blok başlama ve oluşma süreleri ile postoperatif analjezide toplam tüketilen lokal anestezik miktarı bakımından fark yaratmaksızın; güvenli şekilde ve benzer etki süresi ve hemodinamik yanıtla kullanılabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to compare bupivacaine – lidocaine and levobupivacaine – lidocaine administrations in terms of initiation and duration of motor and sensorial blockage, total number of additional analgesic applications, analgesic amount consumed in 24 hours, side-effects and hemodynamic effects in continuous axillary brachial pleksusblockage in hand and forearm surgery. Method: Thirty patients who were planned to undergo hand or forearm surgery and had ASA scores 1 or 2 were divided into two groups. 20cc 0,5%bupivacaine and 20cc 2%lidocaine were administrated to patients in group B; 20cc 0,5%levobupivacaine and 20cc 2%lidocaine were administrated to patients in group L. Initiation and duration of motor and sensorial blockage, total number of additional analgesic applications and analgesic amount consumed in 24 hours were recorded. Pre-block, peri-operative and post-operative blood pressures (CBP, DBP, and MBP) and heart beat rates (HBR) were also recorded. Block application durations, operation durations, tourniquet durations and demographic data of patients (age, sex, weight, and length) were recorded. Demanded and applied analgesic doses by the patient controlled analgesia devices, side effects and complications were also recorded. Results: Demographic data of patients, operation durations, tourniquet durations and block application durations were similar. (p>0.05) There was no statistically significant difference between two groups in terms of initiation and duration of motor and sensorial blockage, analgesic amount consumed in 24 hours, demanded and applied analgesic doses by the patient controlled analgesia devices and hemodynamic data. (p>0.05) There is a mild and positive relation between block application duration and patient weight. (p=0.014; r=0.444) Therefore, as the patient weight increases, block application duration lengthens. Conclussion: We think that both bupivacaine – lidocaine and levobupivacaine – lidocaine combinations can be safely used in axillary continuous brachial plexus blockage without any difference in terms of initiation and duration of blockage, total analgesic amount consumed. Their duration of action and hemodynamic responses are similar.