Kolorektal karsinomda programlanmış ölüm ligandı-1 ve programlanmış ölüm ligandı-2 ekspresyonunun önemi
The importance of programmed death ligand-1 and programmed death ligand-2 expression in colorectal carcinoma
  1. Tez No: 522883
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA CANAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
PD-1, T hücre aracılı yanıtı baskılayan immün kontrol noktası moleküllerinden biridir. PD-1'in PD-L1 ve PD-L2 olmak üzere iki ligandı vardır. PD-1'in PD-L1 ve PD-L2 ile bağlanması, T hücrelerinin aktivasyonunu engelleyerek bağışıklık sistemini baskılar. PD-L1 ve PD-L2 eksprese eden tümörler, sitotoksik T hücrelerinden kaçar ve tümör ilerlemesinin önü açılır. Bu nedenle immünoterapide yeni bir seçenek haline gelmiştir. Bizim çalışmamızda 124 kolorektal karsinom olgusuna ait parafin gömülü bloklara PD-L1, PD-L2 ve CD8 immünohistokimyasal belirleyicileri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Özgül Z. The significance of Programmed Death Ligand-1 and Programmed Death Ligand-2 Expression in Colorectal Carcinoma, Eskisehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology, Speciality Thesis in Medicine, Eskisehir, 2018. PD-1 is an immune checkpoint molecule, that supresses T cell response. PD-1 has two ligands, PD-L1 and PD-L2. The binding of PD-1 with PD-L1 and PD-L2 inhibits the immune system by inhibiting the activation of T cells. Tumors expressing PD-L1 and PD-L2 escape from cytotoxic T cells and are exposed to tumor progression. For this reason, immunotherapy has become a new option in the treatment of cancer. In our study, PD-L1, PD-L2 and CD8 immunohistochemical markers were applied to the paraffin-embedded blocks of 124 cases of colorectal carcinoma. As a result of our study, there was a significant correlation between PD-L1 expression and female gender and medullary morphology in tumoral cells.