Yönetici hemşirelerin transformasyonel liderlik uygulamalarını gösterme durumları
Discussions of executive nursing transformational leadership applications
  1. Tez No: 522890
  2. Yazar: SEVGİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, yönetici hemşirelerin transformasyonel liderlik uygulamalarını gösterme durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde görev yapan 50 yönetici hemşire ve 250 gözlemci hemşire olmak üzere toplam 300 hemşirenin katılımı ile sağlanmıştır. Araştırmada veriler; 15-25 Nisan 2018 tarihleri arasında, Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Liderlik Uygulamaları Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 21.0 paket programında“Shapiro Wilks”,“Mann- Whitney U”,“Kruskal-Wallis”testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yönetici hemşirelerin liderlik uygulamaları puan ortalamaları, yol göstermek 27,64±2,34, ortak vizyon oluşturmak 27,00±2,26, süreci sorgulamak 26,68±2,31, personeli gelişimi konusunda cesaretlendirmek 27,58±2,27, izleyenlerin başarısını kutlayarak cesaretlendirmek 27,70±2,35 ve toplam liderlik uygulamaları 136,60±10,24 şeklinde bulunmuştur. Gözlemci hemşirelerin ise; yol göstermek 27,33±3,45, ortak vizyon oluşturmak 26,75±3.89, süreci sorgulamak 26,48±4,05, personeli gelişimi konusunda cesaretlendirmek 27,34±3,35, izleyenlerin başarısını kutlayarak cesaretlendirmek 27,04±3,76 ve toplam liderlik uygulamaları 134,94±17.77 şeklinde bulunmuştur. Yönetici ve gözlemci hemşirelerin değerlendirmeleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This dissertation study has been done as descriptive in order to specify executive nurse's transformational leadership practises. The study has been performed through the participation of 300 nurses in total,who work as 50 executive and 250 observant nurses at Hacettepe University Adults Hospital. Data in the survey have been gathered by using the Form of Introductory Information and the Inventory of Leadership Practises between April, 15-25th 2018. The collected data have been analyzed by means of the Tests of“Shapiro Wilks”,“Mann- Whitney U”,“Kruskal-Wallis”SPSS 21.0 packaged software. The point averages of the leadership practises of executive nurses are 27,64±2,34 for leading, 27,00±2,26 for creating a common vision, 26,68±2,31 for questioning the process, 27,58±2,27 for encouraging the staff development, 27,70±2,35 for heartening the audience in their achievements and 136,60±10,24. As for observant nurses; 27,33±3,45 to guide, 26,75±3.89 to create a mutual vision, 26,48±4,05 to question the process, 27,34±3,35 to encourage the staff development, 27,04±3,76 to hearten the audience in the celebration of their success and the total leadership practises are 134,94±17.77. There exists no considerable distinction between the assessments of executive and observant nurses (p>0,05).