Aktif dönem ve remisyon dönemindeki ülseratif kolitli hastalarda tiyol disülfid ve iskemik modifiye albumin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum thiol disulphide and ischemia modified albumin levels in ulcerative colitis patients during active and remission periods
- Tez No: 522889
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş Reaktif oksijen ürünleri aerobik hücrelerde sürekli üretilen moleküllerdir. Fizyolojik koşullarda reaktif oksijen ürünleri sinyal iletimi ve hücre içi homeostazda görev alırlar. Reaktif oksijen ürünleri ile antioksidan sistemler arasındaki denge bozulduğu zaman oksidatif stres gelişmektedir. Antioksidan sistemler arasında bulunan tiyoller, oksidatif stres anında oksitlenerek geçici disülfid bağlarını oluşturmaktadır. Oksidatif stres esnasında albüminin metal bağlama yeteneği ortadan kalkarak, iskemik modifiye albümin oluşmaktadır. Ülseratif kolit hastalığının patogenezi tam olarak aydınlatılamasa da suçlanan faktörler arasında oksidatif stres de bulunmaktadır. Yaptığımız çalışmada aktif dönem ve remisyon dönemindeki ülseratif kolitli hastalarda dinamik tiyol/disülfid ve iskemik modifiye albümin düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır Materyal ve metod Aktif dönem ülseratif kolitli 45 hasta, remisyon dönemindeki ülseratif kolitli 45 hasta ve 50 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastalardan kan örnekleri alınarak native tiyol, total tiyol, disülfid ve iskemik modifiye albümin düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction Reactive oxygen products are molecules produced continuously in aerobic cells. Under physiological conditions, reactive oxygen products are involved in signal transduction and intracellular homeostasis. Oxidative stress develops when the balance between reactive oxygen products and antioxidant systems is impaired. Thiols among antioxidant systems are oxidized to oxidative stress and form temporary disulfide bonds. During the oxidative stress, the ability of the albumin to bind metal disappears and the ischemia modified albumin is formed. Although the pathogenesis of ulcerative colitis disease is not fully elucidated, there are also oxidative stresses among the accused factors. The aim of this study is to investigate the dynamic thiol / disulfide and ischemic modified albumin levels in patients with ulcerative colitis during the active and remission period. Material and method 45 patients with active ulcerative colitis, 45 patients with ulcerative colitis during the remission period, and 50 control groups were included in the study. Blood samples were taken from all patients and native thiol, total thiol, disulfide and ischemic modified albumin levels were measured. Results Native thiol and total thiol levels of patients with active ulcerative colitis were found to be 297,83 ± 81,88 µmol/L and 336,69 ± 79,43 µmol/L, respectively, whereas in patients with remission, 362,51 ± 60,64 µmol/L ve 402,46 ± 62,13 µmol/L.