Asimetrik forsus apareyinin dental ark asimetrisine ve kondil pozisyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of asymmetric forsus appliance on dental arch asymmetry and condyle position
- Tez No: 522913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA MÜGE BAKA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı Angle Sınıf II subdivizyon maloklüzyona sahip bireylerin tedavisinde kullanılan asimetrik Forsus apareyinin dental ark asimetrisine ve kondil pozisyonuna etkisini değerlendirmektir. Çalışmamız Angle Sınıf II subdivizyon maloklüzyona sahip 40 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma grubu hastalarından (20 birey) Forsus apareyini takmadan önce ve Forsus apareyini çıkarttıktan sonra rutin ortodontik kayıtlar (ölçü, fotoğraf ve radyograf) ve sentrik ilişki kaydı alınmıştır. Kontrol grubu hastalarından (20 birey) da başlangıç ve 3 aylık takip sonrasında rutin ortodontik kayıtlar ve sentrik ilişki kaydı alınmıştır. Lateral sefalometrik filmlerin değerlendirmesinde Quick Ceph® programından yararlanılmıştır. Dental modeldeki analizler için dental modeller üç boyutlu tarayıcı ile taranıp bilgisayar ortamına aktarılmış ve dijital ortamda ölçümleri yapılmıştır. Klinikte elde edilen yüz arkı transferi, SAM3TM artikülatörüne aktarılarak MPITM cihazı ile ölçüm yapılmıştır. Verilerin grup içi karşılaştırmasında bağımlı iki örneklem t testi ve gruplar arası karşılaştırmasında bağımsız iki örneklem t testi kullanılmıştır. Asimetrik Forsus apareyi kullanımı ile iskeletsel parametrelerde herhangi bir anlamlı değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of asymmetric Forsus appliance used in the treatment of individuals with Angle Class II subdivision malocclusion on dental arch asymmetry and condyle position. Our study was conducted on 40 individuals with Angle Class II subdivision malocclusion. Routine orthodontic records (measurements, photographs and radiographs) and centric relation records were recorded before and after removing the Forsus appliances from the study group patients (20 individuals). Routine orthodontic records and centric relation recordings were taken from the control group patients (20 individuals) at the begining and after 3 months follow-up. In the evaluation of lateral cephalometric films, Quick Ceph® program was used. For dental model analysis, dental models were scanned with a three-dimensional scanner, transferred to a computer and measured in a digital field. The face-bow transfer obtained from the clinic was transferred to the SAM3TM articulator and measured with the MPITM instrument. Dependent two sample t-test was used for intra-group comparison and independent two sample t-test was used for inter-group comparison. There is no statistically significant changes in skeletal parameters with the use of asymmetric Forsus appliance.