Çağdaş iktisadi konjonktür teorileri
  1. Tez No: 52296
  2. Yazar: CELAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada son yıllarda üzerinde birçok çalışmalar yapılan ve önemli gelişme gösteren iktisadi dalgalanma teorileri incelenmiştir. İktisadi dalgalanma teorileri Walrasyan genel denge yaklaşımı ve dengesizlik yaklaşımı olmak üzere iki katagoride incelenmiştir. Genel denge yaklaşımı altında Monetarist, Yeni Klasik Rasyonel Beklenticiler ve Reel İktisadi Dalgalanma teorileri incelenmiştir. Dengesizlik yaklaşımı altında ise, Keynesyen ve Yeni Keynesyen iktisadi dalgalanma teorileri incelenmiştir. Walrasyan genel denge yaklaşımım kullanan teoriler,; iktisadi dalgalanmaları daha çok arz yönlü şoklarla açıklamaktadır. Dengesizlik yaklaşımı altındaki teoriler ise daha çok talep yönlü şoklarla açıklamaktadır. Genel denge yaklaşıra! teorilerine göre, ekonomi herhangi bir nedenle dengeden uzaklaştığında piyasa güçleri tarafından tekrar denge noktasma dönmesini sağlar. Dengesizlik yaklaşımım benimseyen teorilere göre ekonomi genel dengeden uzaklaştığında tekrar eski konumuna geri dönmez veya dönmesi uzun bir zaman almaktadır. İktisadi dalgalanma teorilerini birbirinden ayıran özelliklerden birisi iktisadi dalgalanmaların kaynağı olarak arz ve talep şoklarına birincil aktör olarak verdikleri önemden kaynaklanmaktadır. Denge yaklaşımı altındaki teoriler, iktisadi dalgalanmalara iktisat politikası ile müdahaleyi gerekli görmezler. Ancak dengesizlik yaklaşımı altındaki teoriler iktisat politikaları ile müdahaleyi gerekli görürler. Mevcut toeriler içinde tarihsel süreç içinde meydana gelen iktisadi dalgalanmaları açıklayabilecek genellikte henüz bir teori bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
We have examined, in this study, the business cycle theories on which has been studied a lot recently and developed significantly. Present theories have been classified as the Walrasian general equilibrium approach and disequilibrium approach. It is examined under general equilibrium approach, Monetarist, new- Classical and Real Business Cycle Theories. Under disequilibrium approach, Keynesian and new Keynesian Business Cycle Theories are examined. The theories under equilibrium approach, using Walrasian general equilibrium model, explain the business cycles by supply side shocks. The other theories explain it by demand side shocks. According to the theories accepting disequilibrimn.;