Türkiye'de gelir den alınan vergilerin tahsilinde vergi idaresinin başarısının değerlendirilmesi
- Tez No: 52295
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MECİT EŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Günümüzde kamu harcamalarımı büyük boyutlara ulaşması kamu finansmanı konusunun öneminin artmasına neden olmuştur. Söz konusu durum, vergilerin tahsilini ve vergi idaresinin basan durumunu gündeme getirmiştir. Bu düşünce ile, ülkemizde gelirden alman vergilerin tahsilini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada gelir ve kurumlar vergisi 1983-92 dönemi esas alınarak; mükellef sayısı, kaynaklarına göre yapısı, tahakkuk ve tahsilatı açısından istatistik veriler ışığında incelenemektedir. Ayrıca vergi idaresinin daire ve personel sayısı, idarenin maliyeti ve vergi denetimi konularına yer verilerek, gelirden alınan vergilerin tahsilinde idarenin başarı durumu ele alınmaktadır. Ülkemizde vergi yönetimi ile görevli olan vergi idaresinin örgüt yapısının Osmanlı Devletine dayandığı görülmektedir. Çalışmada, idarenin mevcut örgüt yapısından kaynaklanan ve başarısını etkileyen sorunları ele alınmaktadır. Sözkonusu sorunların çözüm yolları konusunda da önerilere yer verilmektedir. Tahsilatın başarısını olumsuz yönde etkile yen unsurların; personelin nitelik açısından yetersizliği, çağdaş teknoloji eksikliği, mevcut örgüt yapısı konularında toplandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increase in the public expenditure has risen the importance of the public finance in such a way that the achievements of the collecting taxes and tax administration have taken a central place in the agenda. Thus, the examination of the income taxes collection in Turkey has been aimed. In this study, income and corporation taxes have been examined in tiie light of the statistical data the number of taxpayers source structu re, accruement and revenues. Beside, bearing the member of personnal and office, the cost of aclministration and the supervision of taxes in mind, the achievement of the administration in the collection of the income taxes have been taken up. The organizational structure of the tax administration which executes the tax management, has stemmed from the Ottoman State. The problems which affected the success of the tax administration arised from the organizational structure have been examined. Meanwhile, solutions have been proposed for those problems. It has been concluded that factors such as unqualified personnall, lack of modern technology and present organizational structure affected the succes of the tax collection.