Ortaokul öğrencilerinde yalnızlık ve sosyal beceri düzeyleri ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between loneliness and social skills level with internet addiction of secondary school students
- Tez No: 522967
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YASEMİN KARAGEYİM KARŞIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ortaokul Öğrencilerinde Yalnızlık Ve Sosyal Beceri Düzeyleri İle İnternet Bağımlılığı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin yalnızlık ve sosyal beceri düzeyleri ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Kırklareli Merkez ve ilçelerinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 66 resmi ortaokulda öğrenim gören 6.,7.,8. sınıf öğrenciler oluşturmuştur(n=10.682). Araştırmada küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneğini 5 ilçede 10 farklı ortaokulda öğrenim gören 693 öğrenci oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılık Ölçeği, Matson Sosyal Beceri Ölçeği ve Çocuk Temelli Yalnızlık Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma için etik kurul onayı, resmi izin alınmıştır. Araştırmada Student's t testi, ANOVA, Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Investigating the Relationship between Loneliness and Social Skills Level with Internet Addiction of Secondary School Students. The aim of this study was to investigating the relationship between loneliness and social skills level with internet addiction of secondary school students. The cross-sectional study was carried out in the center and districts of Kırklareli in the 2016-2017 academic years. The universe of the study was students attending the 6th, 7th and 8th grades of 66 official secondary schools under the Kırklareli Directorate of National Education (n=10,682). The cluster sampling method was used in the study. The sample of the study consisted of 693 students attending 10 different secondary schools in 5 districts. Data were collected using“Personal Information Form”,“Internet Addiction Scale”,“Matson Social Skills Scale”and“Children Based Loneliness Scale”. Ethics committee approval and official permission were obtained for the research. Student t Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis were used in the study. Significance level p 0.05).