Rhodiapolis Tykhe / Fortuna heykeli
Rhodiapolis Tyche / Fortuna sculpture
  1. Tez No: 523005
  2. Yazar: MÜMİN EREN KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğu Lykia kentlerinden Rhodiapolis, 2006 yılında başlayan kazı ve araştırmalarla bilim dünyasında daha sık anılan bir kent olmuştur. Kazı sezonları ve öncesinde ele geçen eserler oldukça niteliklidir. Tez çalışmasının konusunu oluşturan Tykhe / Fortuna ( Müze Envanter no: 3777) heykeli kazılardan önce Antalya Müzesi'ne getirilmiştir. Tykhe / Fortuna heykeli değişik eşleştirmeler ve tipolojik özellikleri değerlendirilerek bir“Hera Campana”örneği olduğu sonucuna varılmıştır. Eşleşme örneği olarak Louvre, Ephesos, British Müzeleri'nde bulunan eserler seçilmiştir. Müzeye yüzey buluntusu olarak aktarıldığı için sergilenme konumunun saptanması konusunda kesin bir veriye ulaşılamamıştır. Fakat kentteki yazıtlarda bir Fortuna tapınağından bahsedilir. Dolayısıyla incelenen eserin bu tapınakta sergilendiği düşünülmektedir. Atölye olarak ait olduğu yer olarak tipolojiye aşina olması ile Efes olabileceği düşünülmüştür. Hellenistik Dönem izinde, oldukça yoğun işçiliğe sahip bir eserdir. Klasistik stilde yapılmış olan eser, M.S. 2.yy.ın ortalarına ait olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rhodiapolis, a settlement in East Lycia, is an ancient city that has been excavated and explored since 2006. The artifacts obtained from the excavation seasons and in the early days are quite qualified. Tykhe / Fortuna (Museum Inventory no: 3777) is the artifact which forms the subject of this study. It was concluded that the Tykhe / Fortuna sculpture was a“Hera Campana”example by evaluating the various matchings and its typological characteristics. The artifacts found in the Louvre, Ephesos, British Museums were selected as matching examples. Since it was transferred to the museum as a surface finding, a definite data about the detection of its exhibition location hasn't been reached yet. However, a Fortuna temple is mentioned in the inscriptions in the city. Therefore, it is thought that the studied artifact is exhibited in this temple. Because of its workplace and being familiar with the typology as where it belongs, Ephesus is thought to be one of the options. In the way of the Hellenistic period, this artifact has a quite intensive workmanship. It has been concluded that the work, which was made in a classical style, belonged to the middle of the 2nd century A.D.