Auteur yönetmen Jean-Luc Godard sinemasında dönemler ve yenilikçi arayışlar
Periods and innovative searches in films of Auteur director Jean-Luc Godard
  1. Tez No: 523004
  2. Yazar: MEHMET EMRE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE UÇAR İLBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Jean-Luc Godard, sinema kariyeri boyunca sürekli yenilik arayan bir yönetmen olmuştur. Bu yenilik arayışları, onun sinemasının çok boyutlu ve sürekli değişim halinde olmasını sağlamıştır. Bununla birlikte sinemasının sürekli değişim halinde olması ve uzun bir süreci kapsaması, sinema kariyerinin bir bütün olarak incelenmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, Godard sinemasını auteur kuramından yararlanarak dönemlerine ayırmayı ve belirlenen dönemler çerçevesinde yönetmenin sinemadaki yenilikçi arayışlarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Godard sinemasının dönemlere ayrılması hem onun sinemasının daha iyi anlaşılmasını hem de sinemasında yaşadığı değişimin ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır. Godard'ın filmleri kronolojik olarak incelendiğinde belli zaman dilimlerinde sinemasında kırılma noktaları olduğu ve sinema anlayışını değiştirdiği görülmektedir. Bu keskin kırılma noktaları Godard'ın sinema kariyeri boyunca çektiği kırk sekiz filmi Yeni Dalga, Politik, Video Film ve Yeni Sinema olarak dört farklı döneme ayırıp incelemeyi mümkün kılmaktadır. Godard'ın Yeni Dalga Dönemi'nde biçim, görüntü ve birey; Politik Sinema Dönemi'nde söylem, ses ve sınıf; Video Film Dönemi'nde araç, yazı ve aile; Yeni Sinema Dönemi'nde ise mesaj, müzik ve toplum ön plandadır. Godard bu dört farklı dönemde farklı anlayışlara sahip olsa da, filmleri farklı zamanlarda çekse de, farklı ekiplerle ve oyuncularla çalışsa da içerik ve stil açısından bakıldığında hem her dönem kendi içinde hem de bütün dönemlerinde stil ve içerik olarak tutarlı olmayı başarmıştır. Godard sinema anlayışının yanında teknolojik olarak da daima öncü bir yönetmen konumundadır. Bütün dönemlerinde en son teknolojiden yararlanır ve teknolojik gelişmeleri sinema sanatına entegre etmenin yollarını arar. Godard, dört döneminde de hikâye, olay örgüsü, karakter gibi unsurları geri planda bırakarak sorgulayıcı, eleştirel aynı zamanda dil, siyaset, aşk, ölüm gibi kavramlar üzerine felsefi tartışmalar içeren bir sinema anlayışına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Jean-Luc Godard has been a director looking for constant innovation throughout his career. This search for innovation has provided his cinema to be multidimensional and constantly changing. Nevertheless, the constant change of his cinema and the long process scope make it difficult to study his cinema career as a whole. This study aims to divide Godard cinema into periods using the auteur theory and to reveal the innovative search of cinema in the frame of the determined periods. The separation of Godard's cinema will provide both a better understanding of his cinema and the change in his cinema. When Godard's films are examined chronologically, it is seen that there are break points in his cinema and changes in the understanding of cinema in a certain period of time. These sharp break points make it possible for Godard's cinema to divide and examine fourty-eight different films as periods of New Wave, Political, Video and New Cinema, which he has made throughout his career in cinema. In Godard's New Wave Period, form, image and individual; in the period of Political Cinema discourse, voice and class; in the Video Film Period, tools, writing and family; and finally in the New Cinema Period, the message, music and society are at the forefront. Although Godard has different understandings in these four different periods, he made films at different times and works with different crew and actors-actresses, he has always been consistent in style and content in each period itself and in all periods. In addition to his understanding of cinema, Godard is always a pioneer director in terms of technology. He uses the latest technology in all of his periods and seeks to integrate technological developments into the art of cinema. Godard has a cinematic understanding of critical, quizzical and philosophical debates on concepts such as language, politics, love and death by set aside the elements such as story, plot line and character in all four periods.