Türk Ticaret Kanununa göre ticari defterlerin hukuki niteliği ve delil olma fonksiyonu
  1. Tez No: 52305
  2. Yazar: MEHMET EMİN MACİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Her tacir,ticari işletmesinin ekonomik ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her iş yılı içinde elde edilen sonuçlan tespit etmek amacıyla kanunun emrettiği defterleri tutmak zorundadır. Ticari defterleri tutma yükümlülüğü gerçek kişi tacirlerde, işletme sahibine, tüzel kişi tacirlerde, yönetim işlerinde yetkili olan kimselere aittir. Ticari defterler kanuna uygun tutulmuş olmak şartıyla, mahkemelerde delil olarak kullanılabilir. Ticari defterler hem sahibi lehini hemde aleyhine delil olabilir. Ticari defterler kanunun aradığı şartların yerine gelmesinden sonra kesin delil niteliğini kazanırlar ve mahkemeleri bağlarlar. Ticaret Kanununun aradığı şartlar kesin delil niteliği üe ilgili şartlar değil, ticari defterlerin sıhhati ile ilgili şartlardır. Bilgisayarla tutulan defter kayıtlan ülkemizde delil olarak kabul edilmemektedir. Bu kayıtlar ancak usulüne uygun şekilde yazıya dökülmesi ve bu kaydm kanunlarda belirlenen şartlara uyması halinde delil olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every dealer have required book keeping which enforced by commercial code. The aim of book keeping is determined the economic and fiscal situation of business enterprise, relation of debt and demand and results of activities in every workyear. In the real person dealer, the owner of business enterprise has the responsibility of commercial book keeping but in the legal entity dealer, a person who has authority in the management has responsibility. When the commercial books arranged according to commercial law, they used as a proof in the courts. Commercial books are used as a proof both in favour of owner or not. If commercial books obtain the provisions which are in the commercial law, they get as a final proof and these are binding courts. The provisions which are in the commercial law, are not related with quality of final proof but they are related with reliability of commercial books. In Turkey, the entries of commercial book keeping by computers are not accepted as a proof. If this entries indite according procedure and provisions which obtain in the commercial law, they are indicated as a proof.