Stratejik yönetim eksenli rekabet gücü analizi
- Tez No: 52304
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
II ÖZET İşletmeler günümüzde sürekli değişen koşullar ve artan rekabet ortamında belirledikleri amaçlara ulaşmak için stratejik yönetim ilkelerine uygun hareket etmek zorundadırlar. Aynca faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamaya çalışırken stratejik yönetim ilkeleri yanında rekabet gücü kavramına da önem vermelidirler. İşletmeler stratejik yönetim ilkelerini faaliyetlerinin sevk ve idaresinde kullanırken ve işletme ürünlerinin rekabet gücüne etki eden faktörlerin analizlerini yaparken, işletme içi ve işletme dışı doğru ve zamanlı bilgiye gereksinim duyarlar. Bu bilgilerin büyük bir çoğunluğu işletmenin finansal durumu ite ilgili bilgiler olurken, işletmenin faaliyette bulunduğu pazarın yapısı, pazarın değişkenlerinin ve işletmenin rakiplerinin durumtan hakkındaki bilgiler de son dönemlerde önem kazanmıştır. Bu bilgilerin büyük bir kısmı iyi örgütlenmiş bir muhasebe sistemi tarafından sağlanabilir. Biz bu çalışmamızda yukanda kısaca değindiğimiz konulan aşağıda verilen bölümlerde daha geniş şekilde açıklamaya çalışacağız. Çalışmamız altı bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümlerde şu konulara yer verilmiştir; 1. bölümde; Çatışmayla ilgili genel açıklamalar, 2. bölümde; Stratejik yönetim, 3. bölümde; Rekabet gücüne etki eden faktörler, 4. bölümde; Ürün karlılık analizine dayalı rekabet gücü analzi, 5. bölümde; Rekabet gücü analizinde kutlanılan muhasebe bilgileri, 6. bölümde; GİMSAN A.Ş.'nde yapılan uygulama.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Nowadays, businesses in the perpetual changing conditions and increasing competitive circumstances, have to act according to the principles of strategic management to reach the determined goals. Moneover, while they are trying to provide the continuity of their activities, they should put on emphasis on the concept of competitive power as well as the strategic management principles. While businesses are using strategic management principles, they need correct inter business and outer business and the right time information in directing their activities and analyzing the factors which effect competitive power of business products. While most of these informations are about the financial conditions of the business, the information about the structure of the market in which business is in active, varrables of the market and the conditions of business competitors have gain importance lately. Most parts of these informations can be get by a well organized accounting system. In this study, we will try to explain the subjects that we dealt above by broadenig the given below. Our study has been formed in to six parts. Below topics have been dealt in these parts; 1. General informations about the study, 2. Stratejic management 3. The factors that effect competitive power, 4. Competitive power analyz which is using product profitability analyz, 5. Accounting informations that are used in analyzing of competitive power, 6. Practice that is done in Gimsan A.Ş.