Yeni vakıflarda yönetim modeli ve örgüt yapısı
- Tez No: 52306
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Toplumu meydana getiren fertler arasındaki Sosyal Yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan kuruluşların başında vakıflar gelir. Bu kuruluşlar kökü tarihin derinliklerine kadar uzanan en eski hukuki kuruluşlardır. Cumhuriyetin ilanından önce İslam hukukuna göre kurulan vakıflar, Cumhuriyetin ilanından sonra Medeni Kanun hükümlerine göre kurulmaya başlamışlardır. Medeni Kanun hükümlerine göre kurulan bu vakıflarda, Yeni vakıflar adıyla anılmaktadır. Günümüzde sosyal refah devletinin yüklenmek zorunda olduğu, eğitim ve öğretim, kültür, sağlık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, Sosyal güvenlik, vs. bir çok hizmet, iyi niyetle kurulmuş ve iyi niyetle yönetilmeye çalışılan yeni vakıflar tarafından yerine getirilmektedir. Bu kuruluşların çağdaş ve dinamik bir yönetim ile örgüt yapısına ticari işletmelerden daha fazla ihtiyaçları vardır. Söz konusu sosyal amaçlı kuruluşlar da örgütlemenin, yönetim şeklinin, liyakatin nasıl olacağı üzerinde önemle durulmalıdır. Yönetsel görevlerde liyakat göstermeyenlere, iyi niyetli oldukları gerekçesi ile yol verilmesi, çoğu zaman olumsuz durumların çıkmasına neden olur. Yeni vakıfların yönetiminde iyi niyetli amatörlere değil, yöneticilik bilgi ve yeteneğine sahip uzman personel istihdamına önem verilmelidir. En uygun personel sayısıyla, en verimli şekilde çalışma yolları aranmalıdır.Hiç şüphesiz yeni vakıfların başarısı Türkiye için çok önemlidir. Bu kuruluşların başarısı devletin hizmet yükünü hafifletecek, O'na başka hizmet alanlarına yatırım yapma imkanı verecektir. Bu nedenle de, bu kar amaçsız kuruluşların başarılı olmaları için uygulanabilirliği ve güvenirliği denenmiş yönetim modelleri ve örgüt yapıları geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yönetim modeli ve örgüt yapıları, Yeni vakıflarda etkinliği ve verimliliği artırmada en büyük yararı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foundations at first are the most- important associations which ensure social aid and organization beetween the individuals, making a sociaty. They are the oldest legal organizations of the history. The foundations in our country which were establshed suitable for Islamic law rules before the Republic was declared, executed their affair according to the civil law rules. The foundations of the civil law rules were also called the new foundations. It's considered that well-intended thoughts have been sufficient tha manage aimless organizations about profit, so these types of organizations are managed out of scientific and rationalistic methods. These activites clearly restrains the success and the continuation of organization-life. Many services, nowadays, such as, education, instruction, culture, social security, aid and unity in action what the state of social and welfare had to make have been carried out by the well-intended organizations being established and managed as aimless on profit. These ones are in need of the organic structure and an ordered management more than commercial foundation. It must fairly be discussed what to be the form of management and meritin them it musn't be treated so well becanse of well-intended for the staffs not having been qualified in performance, it's very important to employ the experts and talented personnels; not well-intended amateurs. We should discover the most productive ways of working with the most suitable staff. By all means, success of aimless foundations about profit is necassary for Turkey because the results has been enabling the state to invest in these fields so we also diminish its load. VI