Assessment of alternative contract designs for demand side response in Turkish Electricity Supply System
Türk Elektrik Arz Piyasası'nda talep tarafı katılımı için alternatif kontrat tasarımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 523094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Talep tarafı katılımı (TTK) son kullanıcıların özellikle zirve tüketimi anında normal elektrik tüketiminde yaptıkları değişimdir. Türkiye'nin yakın zamanda kesintili tük TTK programını uygulamaya başlaması beklenmektedir. Bu programlar programa katılmak için gönüllü olan aktörler arasındaki etkileşimi düzenleyen anlaşmalara dayanmaktadır. Bu çalışmada, farklı yaklaşımlar sergilenerek tasarlanan anlaşmaların gelir üzerindeki etkileri bir talep toplayıcının bakış açısıyla değerlendirilecektir. Bu yaklaşımlar kesinti emrinin müşteriler arasında dağıtılması, müşterilere teklif edilen ödeme yöntemleri ve müşterilere verilecek kesinti emrindeki sınırlamalarla ilgilidir. Bu yaklaşımların çeşitli kombinasyonlarından oluşan 14 farklı senaryoyu taklit edebilmek için ajan tabanlı benzetim modeli inşa edilmiştir. Doğrulama yöntemleri ile model test edildikten sonra, gerçek verilerden türetilen veriler kullanılarak model onaylanmıştır. Bu çalışmada taklit edilen senaryolar, talep toplayıcısının bağımsız sistem yürütücüsünden elde ettiği gelirin tamamını müşterileri arasında dağıtsa bile kâr elde edebileceğini göstermektedir. Farklı ödeme seçenekleri ve farklı yük dağıtma yöntemleri ile bu kârı artırabilir. Ayrıca, tüm senaryolar için tüm tüketiciler de kâr edebilmektedir. Fakat bazı senaryolar tüketiciler arasında daha adil bir kâr dağılımı sunmaktadır. Son olarak talep toplayıcı bağımsız sistem yürütücüsüne ceza olarak ödediği ödemeyi bazı senaryolarda azaltabilmektedir. Fakat, müşterilerden ceza olarak toplanan gelirde dikkate değer bir azalma söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Demand side response (DSR) is the changes in electricity consumption of end-users from their usual consumption especially during peak consumption hours. It is expected that Turkey will become to implement interruptible load DSR program soon. These programs are based on the agreements regulating the interaction among actors who are willing to participate into the program. In this study, the impacts of alternative agreements designed by using different approaches on the revenue is assessed from the perspective of a demand aggregator (DA). These approaches are related to the allocation of the interruption order among consumers, payment options offered to consumers and the existence of upper limit of the interruption order for consumers. An agent-based model has been constructed to simulate 14 different scenarios composed of various combination of these approaches. After the model has been tested through validation procedures, model has been veri ed by using data sets produced from real data. The results of scenarios simulated in this study show that the DA can make pro fit even if it allocates all income taken from the independent system operator (ISO) among consumers. It can increase the pro fit by using different payment options and different methods for allocating the interruption order. For all scenarios, all consumers also can make pro fit. However, some experiments represent more fair pro fit distribution for consumers. Finally, the DA can reduce payment paid to the ISO as penalty for some scenarios. Nevertheless, the decrease in the income collected from consumers as penalty is not at a signi cant level.