Matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme yöntemine yönelik etkinlik oluşturma ve uygulama süreçlerinin incelenmesi
Analysing activity creating and practicing processes intended for mathematical modelling method of mathematics teachers
  1. Tez No: 523093
  2. Yazar: DUYGU SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme yöntemi ile ilgili görüşlerinin ve bu yönteme uygun etkinlik oluşturabilme ve sınıf ortamında uygulayabilme yeterliklerinin belirlenmesidir. Araştırma Zonguldak ilindeki bir lise de görev yapan 5 matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemi kullanılan araştırmanın deseni durum çalışmasıdır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış ön ve son görüşme formları ve yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılmıştır. Öğretmenlerin matematiksel modelleme yöntemi ile ilgili görüşlerini ve bilgi düzeylerini öğrenebilmek için ilk olarak öğretmenler ile ön görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan ön görüşmelerden sonra 4 haftalık bir eğitim süreci gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim sürecinde öğretmenlere matematiksel modelleme yöntemi, modelleme etkinliklerinin özellikleri, etkinliklerin oluşturulması ve uygulanma süreçleri ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Öğretmenlerden modelleme etkinlikleri tasarım prensiplerini dikkate alarak birer etkinlik tasarlamaları istenmiştir. Ayrıca tasarladıkları veya hazır elde ettikleri birer etkinliği sınıflarında uygulamaları istenmiştir. Öğretmenlerin seçtikleri etkinliği sınıflarında uygulama süreçleri, öğretmenlerin uygulama yeterliklerini ve karşılaşılan zorlukları belirleyebilmek için gözlemlenmiş ve süreçler video kamera ile kaydedilmiştir. Öğretmenlerin uygulamasının hemen ardından son görüşme formu kullanılarak öğretmenlerin süreç sonundaki düşüncelerini belirleyebilmek için öğretmenler ile son görüşmeler yapılmıştır. Öğretmenlerin matematiksel modelleme yöntemi ile ilgili görüşlerinin alındığı görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi, öğretmenlerin modelleme etkinliklerini uygulama yeterliliklerini tespit etmek amacıyla yapılan gözlemlerden elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin çalışma öncesinde matematiksel modelleme hakkında bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma kapsamında matematiksel modelleme yöntemi ile ilgili bilgilendirilen ve sınıflarında uygulama gerçekleştiren öğretmenlerin hepsi matematiksel modelleme yöntemini kullanmak istediklerini ifade etmişlerdir. Ancak bazı öğretmenlerin kullanmak istemelerini ifade etmiş olmalarına rağmen zaman sıkıntısından dolayı yaşanabilecek soruna dikkat çekerek kullanma durumlarını öğretim programının sadeleşmesi şartına bağladıkları ortaya çıkmıştır. Modelleme etkinliği oluşturma süreci ile ilgili bulgular ise öğretmenlerin modelleme etkinliği oluşturma yeterliğinin düşük olduğunu göstermektedir. Öğretmenler oluşturma sürecinde ciddi zorlanmış ve hiçbiri etkinlik oluşturamamıştır. Öğretmenlerin etkinlik oluşturma sürecinde yaşadıkları zorluğun sebebini bu tarz etkinliklere alışık olmamalarına bağladıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin modelleme etkinliği uygulama süreçleri gözlemlerinde ise öğretmenlerden çoğunun modelleme etkinlikleri uygulamalarında matematiksel modelleme basamaklarının takip edilmesini sağlamadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin uygulamalarda ya aşırı yönlendirici oldukları ya da öğrencilerin bağımsız çalışmalarını sağlamak adına hiç yardımda bulunmadıkları görülmüştür. Uygulamalarda karşılaşılan zorluklar, öğrencilerin bu tarz etkinliklerle ilk defa karşılaştıkları için etkinlikleri anlayamaması ve çeşitli nedenlerle sınıf içi oluşan gürültü olarak tespit edilmiştir. Uygulamalarda yaşanılan sorunların genel sebebinin öğretmenlerin uygulama için ön hazırlık yapmamaları ve uygulamalardaki deneyimsizlikleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the investigation, secondary math teachers mathematical modeling method with the ability to create appropriate to this activity and views and the ability to apply in determining the proficiency in the classroom setting. Research, in the province of Zonguldak, a high school math teacher who conducted with 5. Qualitative research method is used when the pattern is case study research. As a tool for semi-structured data collection forms and semi-structured interview front and last observation form. Teachers ' mathematical modeling method with views and information about first to learn their level of teachers was conducted using interviews with pre-interview form. Preliminary talks were held after a four-week training process. This method of mathematical modeling for teachers during the training process, creation of the modeling activities, features, events and made the necessary notifications regarding the implementation processes. Taking into account the principles of modeling activities teachers design a design activity. In addition, a multitude of variables, or get ready for activity in the applications. In their chosen activity application process teachers, teachers and their proficiency in the application to determine the difficulties encountered was observed and recorded with a video camera processes. Immediately after the last meeting of the teaching application form at the end of the process of teachers using it recently with teachers to determine their thoughts made interviews. Teachers ' mathematical modelling method given of discussions regarding the data obtained from the analysis of content analysis, teachers of modeling activities to determine their qualifications from observations on the implementation of the descriptive analysis was used in the analysis of the data obtained. As a result, teachers working in research prior to a lack of knowledge about mathematical modeling. Informed about the scope of the study mathematical modeling method and performs all mathematical modeling of teachers in the application method have expressed their desire to use the. But some teachers do not use although they had the time due to the boredom by drawing attention to the problem that can be use to tie up their status conditional on sadeleşmesi the curriculum emerged. The findings related to the process of creating the modeling activity is creating enough of teachers modeling activity is low. Teachers in the process of creating serious and none of them create activities. Teachers ' activity experienced in the process of creating the difficulty was not used to this kind of activity why tie up. If the application processes the modeling activity teachers observation that most of the teachers in modeling activities and monitor the application of the mathematical modeling does not provide. Also they extreme router or in applications of teachers or students to work independently on behalf of the passengers will never help. Encountered difficulties, the first time this kind of students activities to activities they encounter do not understand and for various reasons has been identified as consisting of classroom noise. General consensus on problems in applications because of provision for teachers shouldn't make application and applications that have been identified as inexperience.