Backstepping boundary control of a wave PDE with spatially distributed time invariant unknown disturbances and its application to an overhead crane system
Uzayda dağılımlı zamanda değişmeyen bozucu etki içeren dalga denkleminin geri-adımlama tekniğiyle sınır denetimi ve bir tavan vinci modeline uygulanması
  1. Tez No: 523096
  2. Yazar: İLHAN UMUR AYBERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN SAMUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı, bir tavan vinci tarafından taşınmakta olan yükün hızının, tepeden uygulanan kontrol etkisiyle istenen değerde sabitlenmesini sağlamaktır. Kontrolcüde mevcut olan ölçümlerin, yalnızca vinç kablosunun gezici arabaya bağlandığı tepe noktasından alındığı varsayılmıştır. Vinç ve kablonun hareketi, tek bir yatay yönde limitlenmiştir. Öncelikle, basitleştirilmiş bir matematiksel model için kontrolcü tasarlanmıştır. Bu basitleştirimiş modelde, bozucu etkinin zamana göre değişmediği varsayılmış, vinç kablosunun kütlesi ihmal edilmiş ve uzunluğu normalleştirilmiştir. Bu modelin tasarlanan kontrolcü ile üstel olarak kararlı olduğu ispatlanmıştır. Sonrasında, tasarlanan bu kontrolcü, gerekli dönüşümler aracılığıyla, vinç modeline uygulanmıştır. Kontrolcünün iki model üzerindeki performansı, sayısal çözümleme ve benzetim yöntemleriyle incelenmiştir. Basitleştirilmiş modelin benzetiminde yarı-ayrıklaştırma metodu, vinç modeli için ise Crank-Nicolson metodu kullanılmıştır. Sabit bozulum altında referans sinyalinin mükemmel takibi sağlanmıştır. Zamanla değişen bozulum altında model istikrarlı hale gelmiş, fakat mükemmel yakınsama sağlanamamıştır. Bu sonuç teoriyle örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to control the speed of a payload carried by an overhead crane with the control input provided from the top end of the crane cable. It is assumed that the only measurement available to the controller is from the top end where the cable is attached to the crane car. The motion of the crane model is limited to one horizontal dimension. First, a controller is designed for a simplified mathematical model. The disturbance is assumed to be time invariant, the weight of the crane cable is neglected and the length of the cable is normalized. The exponential stability of this simplified model with the designed controller is proven. Then, the controller is applied to the real crane model with the necessary transformations. Performance of the controller in both cases is shown using numerical simulations in MATLAB. The models are simulated using semi-discretization method for the simplified model and Crank-Nicolson method for the crane model. Perfect reference tracking and disturbance cancellation is achieved under constant disturbances. However, in the presence of time varying effects, the model is stabilized but does not converge perfectly. This result is theoretically expected.