Adaptive boundary control using backstepping for 1D variable length string-mass system under disturbances
Bozukluklar altında 1B değişken uzunluklu ip-kütle sistemi için geri adımlamalı kullanarak uyarlamalı sınır kontrolü
- Tez No: 743706
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ, PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde, 1B dalga denklemi için gecikmeli kontrol metodolojisini kullanan uyarlanabilir bir sınır kontrolü incelenmiştir. Ana hatlarıyla verilen problem, sabit veya zamanla değişen uzunlukta ideal bir dizi kütle sisteminin kontrolünde uygulanmıştır. Kontrol probleminin temelini oluşturan sistemin dinamiği, ilk olarak genişletilmiş Hamilton Prensibi kullanılarak türetilmiştir. Elde edilen dalga kısmi diferansiyel denklem (KDD) daha sonra karakteristikler yöntemi kullanılarak iki ayrıştırılmış hiperbolik denkleme dönüştürülmüştür. Karakteristik denklemin çözümü, bir sınırdaki giriş sinyalinin diğer sınırı tanımlayan dinamiklere yansıtılmasına izin verir. Burada girdi, belirgin bir gecikmeyle görünür. Etki alanı hareketli bir sınırla karakterize edilirse, yani dizenin uzunluğu sabit değilse, gecikme zamana göre değişir. O zaman sorun, giriş gecikmeli doğrusal bir adi diferansiyel denklemin (ADD) kontrolü haline gelir. Daha sonra, taşıma KDD temsili, gecikmeyi bir ADD-KDD kademeli sistemi ile sonuçlanan bir KDD'nin sınır değeri cinsinden yeniden ifade etmek için kullanılır. Geri adımlamalı dönüşüm daha sonra kontrol yasasını verir ve sistemi uygun kontrol özellikleri ile karakterize edilen hedef sisteme dönüştürür. Kontrol için gerekli olan tek girdi sınır ölçümleridir. Daha sonra kararlılık analizinde Lyapunov'un teorisi kullanılır. Bilinmeyen herhangi bir etki alanı içi veya sınır bozucu etkinin yanı sıra belirsiz sınır parametreleri, uyarlamalı kontrol stratejileri kullanılarak işlenir. Dizi-kütle sisteminin dinamikleri ve türetilmiş kontrolcülerin performansı, sayısal simülasyonlar kullanılarak gösterilmektedir. Bunu, su dalgalarının varlığında bir sualtı sensörünün konuşlandırılması ve kontrolünün simüle edildiği bir vaka çalışması takip eder.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an adaptive boundary control using delayed control methodology for a 1D wave equation is examined. The outlined problem is applied in the control of an ideal string-mass system with constant or time-varying length. The dynamics of the system, which constitutes the basis for the control problem, is first derived using the extended Hamilton's Principle. The resulting wave PDE is then transformed into two decoupled hyperbolic equations using the method of characteristics. The solution of the characteristic equation allows one to project the input signal at one boundary onto the dynamics describing the other boundary. Here, the input appears with an explicit delay. If the domain is characterized by a moving boundary, i.e., the length of the string is non-constant, the delay is time-varying. The problem then becomes that of control of a linear ODE with an input delay. Afterward, the transport PDE representation is used to re-express the delay in terms of a PDE's boundary value resulting in an ODE-PDE cascade system. The backstepping transformation then gives the control law and transforms the system into the target system characterized by favorable control properties. The only feedback required for the control is the boundary measurements. Thereafter, Lyapunov's theory is used in the stability analysis. Any unknown in-domain or boundary disturbances, as well as uncertain boundary parameters, are handled using the adaptive control strategies. The dynamics of the string-mass system and the performance of the derived controllers are illustrated using numerical simulations. This is followed by a case study where the deployment and control of an underwater sensor in the presence of the water waves are simulated.