Improving some of geo technical properties of an organic soil using crushed waste concrete
Toprak çamur küvesi ve taş tozu zeminin stabilizasyonunda ve beton karışımlarında kullanılması
- Tez No: 523107
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde birçok şehirler , özellikle inşaat ve yıkım malzemelerinden çıkan yüksek miktardaki katı atık sorunu ile uğraşmaktadır. Bu çalışmada, katı atıkların ana bileşenlerinden biri olarak kabul edilen atık beton kırıkları(CWC), organik bir toprağın bazı geoteknik özelliklerini iyileştirmek için kullanılmıştır. Yoğunlaştırılmış bir dizi deneysel test yapmak için CWC,% 5,% 10,% 15 ve% 20 oranlarında organik toprağa eklenmiştir. Laboratuvar testleri, düşme konisi, modifıye sıkıştırma, tek eksenli basınç dayanımı (UCS) ve şişme yüzdesini içermiştir. Sonuçlar, CWC yüzdeleri% 50 oranında artırıldığında, sırasıyla kilin sıvı limitinde ve plastisite indeksinde yaklaşık% 30 ve% 60'lık düşüşler olduğunu göstermektedir. CWC içeriği% 10'dan% 50'ye artırıldığında, organik toprak için Ɣdrymax'ta yaklaşık% 35'lik bir artış görülmüştür. Organik toprak için yaklaşık % 50'lik bir azalmaya karşı CWC yüzdesinin % 50 oranında arttığı görülmüştür. CWC oranı % 50 artırıldığında, organik siltin UCS değerleri yaklaşık% 25 arttığı görülmüştür. Şişme yüzdesi , CWC'nin % 30 oranına ulaşmasıyla artmış ve % 50 oranına ulaşmasıyla azalmıştır ve CWC oranlarının artırılması, organik toprağın konsolidasyon özellikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. CWC, organik indeksin (Cc) azaltılmasıyla organik toprağın konsolidasyonunu azaltmış ve organik-CWC karışımı için konsolidasyon katsayısının (Cv) ve iletkenlik katsayısının (k) artması organik toprağın konsolidasyon süresini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Many urban areas are now struggling with the high volume of solid wastes, especially the construction and demolition materials. In this study, the crushed waste concrete (CWC), which is considered as one of the biggest components of solid waste, was used to improve some geotechnical properties of an organic soil. The CWC at the ratios of 5%, 10%, 15%, and 20% were added to organic soil in order to conduct an intensive series of experimental tests. The laboratory tests included the consistency limits by fall cone, modified compaction, unconfined compressive strength (UCS), and swelling percentage. The results show that when the CWC percentages were increased to 50%, there were decreases of about 30% and 60% in liquid limit and plasticity index of clay, respectively. Increase of about 35% in γdrymax for the organic soil was noticed when the CWC content was increased from 10% to 50%. A reduction of about 50% of wopt for organic soil was shown by increasing the CWC percentage to 50%. The UCS values of the organic silt increases by around 25% by increasing the CWC percentage up to 50%. The swelling percentage increased by adding CWC up to 30%, and then decreased with the addition of CWC up to 50%.and increasing the CWC proportions has a positive effect on the consolidation features of organic soil. CWC decreased the consolidation of organic soil by decreasing the compression index (Cc) and the time of consolidation for organic soil was decreased due to the increasing of the coefficient of consolidation (Cv) and coefficient of conductivity (k) for organic-CWC mixtures