Telif hakları koruması için ilişkisel veri tabanlarında veri türünden bağımsız sayısal damgalama
Data type independent relational database watermarking for copyrights protection
- Tez No: 523113
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişim internet üzerinden veri paylaşımını kolaylaştırmıştır. Merkezi veya dağınık veri tabanlarında veri toplanarak uygulamalar aracılığıyla yetkilendirilmiş kullanıcılara erişim ve kullanım hakkı sunulmaktadır. Dijital verilerin izinsiz kopyalanması, değiştirilmesi ve yetkisiz kullanıcılar tarafından paylaşılması sayısal hakların korunması problemini beraberinde getirmiştir. Kriptografi gizli bilgilerin güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlamasına rağmen, şifrelenmiş bilgiyi orijinal içerik ile ilişkilendiremeyeceği için telif hakkı korumasında kullanılamaz. Son yıllarda sayısal hak yönetiminde sayısal damgalama olarak isimlendirilen yöntemler kullanılmaktadır. Özel olarak oluşturulmuş gizli bir bilginin sayısal ortamın içerisine saklanmasını sağlayan yöntemler, verinin korunmasında ve sahiplik bilgisinin belirlenmesinde ek güvenlik katmanı sağlamaktadır. Çoklu ortam dosyalarındaki hak yönetimi için önerilen sayısal damgalama algoritmaları, veri tabanları üzerinde doğrudan uygulanamamaktadır. Araştırmacılar dijital hakların korunması ile ilgili sorunları önlemek için veri tabanlarının damgalanmasını sağlayan özel yöntemler önermişlerdir. Literatürdeki çalışmaların çoğu veri tabanının barındırdığı belirli bir veri türüne uygulanabilmektedir. Bu tez kapsamında yapılan çalışmada farklı veri türleri için saldırılara karşı dayanıklı, damgalama kapasitesi yüksek veri tabanı damgalama yöntemleri önerilmiştir. Önerilen yöntemler, sonuçlardan da gözlemlenebileceği gibi yüksek damgalama kapasitesinde farklı ataklara karşı literatürdeki benzer yöntemlerden daha üstün sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in Information Technologies have eased data sharing through the Internet recently. Right to access and use data stored in centralized or distributed databases are served to authenticated users through applications. Copying or modification of digital data without permission and sharing by unauthorized users have brought copyright protection problem. Even though cryptography can be used to share sensitive information securely, it can not be used to protect copyright since encrypted information can not be associated with the original. Digital watermarking methods are used lately in digital rights management. Methods to hide specially crafted secret information or watermark into digital media provide additional security mechanism in protecting the data and determining the ownership information. The digital watermarking algorithms proposed for rights management in multimedia files can not be applied directly on databases. Researchers have suggested special methods for database watermarking to prevent problems with the protection of digital rights. Most of the studies in the literature can be applied to a specific data type that the database contains. In the works has been done in thesis, it is proposed watermarking methods which are resistant to attack and have high watermark capacity for different data types. Proposed methods have high watermark capacity and superior results than similar methods in the literature against different attacks, as can be observed from the results.