Effect of inherent microtexture on strain heterogeneity in rolled magnesium az31
Kalıtsal mikrotekstürün haddeli magnezyumda gerinme düzensizliklerine etkisi
- Tez No: 523112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Magnezyum alaşımlarının mühendislikteki kullanım düzeyleri, temelde yük-sek özgül dayanımları sebebiyle, gittikçe artmaktadır. Öte yandan karmaşık mekanik davranış, sağlıklı tasarımlar için alt ölçek belirlemelerini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, biçimlendirilmiş Magnezyum alaşımı AZ31 üzerinde, mikroyapısal orta ölçekte gerinme alanları detaylıca incelenmiştir. Bu amaç için, haddeli Magnezyum AZ31 levhanın dik yüzeylerinden kesilen iki çekme numunesine hadde yönünde çekme testi uygulanmıştır. Bu testlerde, çoklu ölçekte yerinde (in-situ) dijital imge korelasyonu (DIC) yöntemiyle elastik ve erken plastik bölgelerde deformasyon düzensizlikleri belirlenmiştir. Saha değişkenleri cinsinden deformasyon karakterini gösteren mikroskobik DIC birleşim haritaları sunulmuştur. Plaka enine dik yüzeyde gerinme yığılmaları iki farklı desende (yassı ve yüksek açılı şeritler) oluşmuştur. Plaka normaline dik yüzeyde ise yassı ve kalın yatay yığılma desenleri kaydedilmiştir. Her iki numune üzerinde veri süzgeçleri yardımıyla belirli bir yığılma yapısına özgü gerinmeler filtrelenmiştir. Tekil yığılma yapılarına özgü bu deformasyon alanlarının uzamsal özellikleri rotasyon ve Poisson oranlarıyla açıklanmıştır. Plastik bölge boyunca birbirine dik iki malzeme yüzeyinde meydana gelen karakteristik gerinme yığılmaları hacimsel olarak bütünleştirilmiştir. Bu sayede enine dik yüzeydeki yüksek açılı şeritlerin, diğer yüzeyde yaklaşık yatay gözüken yaygın üç boyutlu yapılar olduğu anlaşılmıştır. Görece düşük hacim oranına rağmen, malzeme deformasyonunda hakim olan bu şeritlerin mikroyapı ve kalıtsal miktotekstürle ilişkisi elektron mikroskobi elektron geri saçılım kırınımı sonuçlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of utilization of magnesium alloys in engineering practice is steadily increasing, mainly due to their high specific strength. Their complex mechanical behavior, however, requires characterization at microstructural length scales to achieve reliable designs. In this study, mesoscale strain fields are investigated in detail on wrought Magnesium AZ31. For this purpose, two dogbone samples cut from orthogonal faces of a rolled Magnesium AZ31 plate are subjected to uniaxial tension along the rolling direction. In these experiments, using in-situ multiscale digital image correlation technique (DIC), the deformation heterogeneities in elastic and early plastic regime are investigated. DIC combination maps in terms of strain and rotation that depict the deformation character are produced. Strain heterogeneity patterns are observed as flat bands and non-45° bands on the surface normal to transverse direction (TD) of the plate while flat bands and thick horizontal localization structures are noted on the orthogonal normal-direction (ND) surface. Strain localization structures are distinguished by applying data filters. Then, the spatial characteristics of individual localization structures are explained with the content of rotation and Poisson's ratio. Detailed measurement over two orthogonal faces allows volumetric interpretation of plastic localization structures. Thus, it is understood that the non-45° bands observed on TD-normal surface are widespread three dimensional structures which appear almost horizontal on the ND-normal surface. It is shown that these bands play dominant role in material deformation despite their low volume fractions. Their association with heterogeneous microstructure that is inherited from the rolling process is investigated with electron back scattering diffraction.