Yeraltı açıklıklarında şişen killerin duraylılığa etkisinin azaltılmasına yönelik yeni yöntemlerin araştırılması
Investigation of new methods for reducing the effect of swelling clays on stability of underground openings
- Tez No: 523117
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bazı killer içeriğindeki mineraller nedeniyle şişme özelliğine sahiptirler. Özellikle simektit grubu kil mineralleri içeren killer şişme kabiliyeti olan killerdir. Bu killer, bünyelerine su aldıkları zaman bir miktar şişerler ve yeraltı açıklıklarında önemli miktarda deformasyona neden olurlar. Bu yüksek deformasyon miktarı ise yeraltı açıklıklarında uygulanan tahkimatı tahrip ettiği gibi, aynı zamanda bu açıklıklarda yapılan madencilik-tünelcilik operasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Bu durumda işletme maliyetlerinde önemli artışlar ve aynı zamanda işgücü kaybı olmaktadır. Tez kapsamında, özellikle yeraltı kazılarında karşılaşılan, tahkimatın ve yeraltı boşluğunun duraylılığını etkileyen, şişme potansiyeline sahip killerin şişme özelliklerinin kısmen veya tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik laboratuvar çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some of the clay minerals have swelling properties. In particular, clay minerals that have the smectite group minerals have swelling ability. When These clays receive water from their hulls, they are swell a little and cause a significant amount of deformation in the underground openings. This high amount of deformation damages the underground openings as well as negatively affects mining-tunneling operations in these openings. In this case, significant increases in operating costs and loss of manpower occur at the same time. Within the scope of the project, it is planned to carry out laboratory and on-site field studies for the partial or complete elimination of the swelling properties of the clay, which has an inflation potency, especially in underground excavations, which affects the stability of the fortification and underground space.