Implementation of the crystal plasticity finite elementmethod
Kristal plastisite sonlu elemanların uygulaması
  1. Tez No: 523118
  2. Yazar: MEHRDAD GHANBARI AZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hesaplamalı malzeme bilimi, modern malzeme araştırmalarında en hızlı büyüyen alanlardan biridir ve bir polikristalin mikroyapısını kontrol etmek ve gelişmiş materyallerin tasarlanması için çok önemlidir. Endüstriyel şekillendirme işlemlerinde sıklıkla kullanılan özel ortamlar, modern mikroskopi teknikleri için uygun olmamakla birlikte, söz konusu mekanizmaları araştır-mak için simülasyonların kullanılmasını teşvik etmektedir. Kristal plastisite teorileri gibi farklı fizik tabanlı modeller, plastik deformasyon sırasında malzemelerin mekanik tepkisini tahmin etme kabiliyetini göstermiştir. Klasik kurucu yasalar güçlü bir şekilde basitleştirildiği için, kristalografik dokuyu ve onun evrimini (kristallerde anizotropinin ana kaynağı) doğru bir şekilde tahmin edemedikleri gibi, tahıl boyutu etkilerini de hesaba katmazlar. Daha modern kristal plastisite sonlu elemanlar metotları, bu sorunların bir kısmını, gerilme gradyan teorilerini ve dislokasyon yoğunluklarına dayanan kurucu ilişkileri kullanarak ele almaktadır. sonlu elemanlar yönteminin kristal plastisite alanında tercih edilmesinin en önemli faktörü, plastik deformasyonun karakteristiği olan karmaşık iç ve dış sınır koşullarını ele alma becerisidir. Mevcut çalışma, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak tek kristal ölçeklerinde kristal plastisite simülasyonlarına odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computational materials science is one of the fastest growing areas in modern materials research, and controlling the microstructure of a polycrystal is crucial to designing advanced materials. The extreme environments often used in industrial forming operations are not suitable for modern microscopy techniques though, encouraging the use of simulations to investigate the mechanisms involved. Different physics-based models such as crystal plasticity theories have shown the ability to predict the mechanical response of materials during plastic deformation. Since classical constitutive laws are strongly simplified, they are neither able to accurately predict crystallographic texture and its evolution, (the main source of the anisotropy in crystals) nor account for grain size effects. More modern crystal plasticity finite element methods address some of these issues using strain gradient theories and constitutive relations based on dislocation densities. The key factor that makes the finite element method preferred for crystal plasticity is the ability to handle the complicated internal and external boundary conditions that are characteristic of plastic deformation. The current work is focused on simulations of crystal plasticity on the single crystal scale and below using the finite element method.