Betonarme çerçevelerdeki boşluklu dolgu duvarların FRP ile güçlendirilmesi
The FRP strengthening of opening infill wall in reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 523126
  2. Yazar: FAISAL EBRAHIM KUSAIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dolgu duvarlar, mimari fonksiyonları yerine getirmek amacıyla yapılmalarına karşın yapının deprem davranışını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dolgu duvarlarda çoğu zaman mimari nedenlerden dolayı, pencere ve kapı gibi boşluklar bırakılmaktadır. Bu boşlukların davranışı bir miktar etkileyeceği ortadadır. Son yıllarda betonarme binalardaki dolgu duvarların güçlendirilmesi oldukça popüler bir konu olmuştur. Dolgu duvarların lifli polimerler (FRP) ile güçlendirilmesi genel olarak dolgu duvarın boşluksuz olduğu durum için uygulanmaktadır. Bu durum bina içerisinde yapılacak bir uygulamaya karşı gelmektedir. Bazı durumlarda ise binanın boşaltılmaması ve kullanımının engellenmemesi gerekmektedir. Bu tür durumlarda da güçlendirmenin binanın dış cephesinde uygulanması önemli olmaktadır. Ayrıca, bina dış cephesinde güçlendirme uygulamasının yapılması durumunda ise, dış cephede bulunan pencere boşlukları nedeniyle taşıyıcı sistem davranışında bazı belirsizlikler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, bina dış cephesinde güçlendirmenin uygulanabilirliğinin ve güçlendirilmiş farklı boşluk oranlarına sahip dolgu duvarların betonarme çerçeve davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 1/3 ölçekli tek katlı tek açıklıklı betonarme çerçeveler üretilmiştir. Betonarme çerçeveler, mevcut betonarme binalardaki yetersizlikleri yansıtacak şekilde; düşük beton dayanımı, yetersiz etriye ve kolona göre güçlü kiriş tasarımına uygun olarak üretilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre boşluklu dolgu duvarların FRP ile güçlendirilmesinin etkinliği çerçevenin yük taşıma kapasitesi, rijitliği, sünekliği ve enerji tüketme kapasitesi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The infill walls are made to fulfill architectural functions that can affect the building's earthquake absorption characteristic, which is either positively or negatively. The opening such as doors and windows, however, has to be left unfilled in the strengthening construction because of architectural reasons. Hence, the characteristics of the openings, to some extent, can affect the building's earthquake behavior. Strengthening of infill wall to reinforced concrete building in recent years has become quite a popular topic. Strengthening of the infilled walls with fibrous polymers (FRP) is generally carried out in the absence of openings in the infill wall. In some cases, the building must not be evacuated and its use should not be impeded during the actual retrofitting. In such context, it is imperative that the strengthening is applied from the outside face of the building. The strengthening application on the outer side of the building, however, poses some uncertainties in the behavior of the conveying system due to the window gaps in the exterior facade. The aim of this study is to investigate the effect of strengthening on the exterior side of the building and the effect of strengthened infilled walls with different opening on reinforced concrete frame behavior. For this purpose, 1/3 scale single-span reinforced concrete frames were produced. The reinforced concrete frames reflected the generated deficiencies in existing reinforced concrete buildings such as low concrete strength, insufficient stirrups and strong beam design according to the column. According to the results obtained, the effectiveness of strengthened infill wall with FRP has been evaluated in terms of load carrying capacity, rigidity, ductility and energy dissipation capacity of the frame.