Betonarme çerçevelerin boşluklu betonarme dolgu duvarlar ile güçlendirilmesi
Strengthening on reinforced concrete frames by reinforced concrete infill with openings
- Tez No: 125825
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Betonarme çerçevelerden oluşan yapıların yerinde dökme betonarme dolgularla güçlendirilmesi pratikte sıkça kullanılan bir yöntemdir. Ancak bazı zorunlu durumlarda betonarme dolgu duvarı çerçeve iç alanını tamamen doldurmamaktadır. Bu nedenle betonarme dolgulu çerçevelerin dolgu duvarlarında çeşitli büyüklükte ve düzenlemede boşluklar bırakılmaktadır. Çalışmanın amacı boşluklu betonarme dolgu duvarlı çerçevelerin davranışlarının deprem yükleri altında incelemesidir. Bu amaçla modellenen 9 adet tek açıklıktı, tek katlı betonarme dolgulu çerçeve deprem etkilerini benzeştiren tersinen tekrarlanan yükler altında test edilmiştir. Betonarme dolgulu çerçevelerde boşluk alanı büyüklüğü ve yeri incelenen ana değişkenlerdir. Deney sonuçları, boşluk alanı büyüklüğü ve yerindeki değişimin betonarme dolgulu çerçevelerin rijitlik, dayanım, süneklik ve enerji tüketimi üzerindeki etkilerini ortaya koyacak şekilde değerlendirilmiştir. Deneysel gözlemler ışığı altında farklı analitik yöntemlerin uygulanabilirliği incelenmiştir. Analitik çalışmada deney elemanlarının dayanımları yönetmeliklerin ve araştırmacıların önerdiği ampirik denklemler kullanılarak hesaplanmıştır. Analitik sonuçlar deneysel gözlemlerle karşılaştırılmıştır. Güçlendirme amacıyla kullanılan boşluklu betonarme dolgu duvarlı çerçevelerin tasarımı ve detaylandırılması için öneriler oluşturulmuştur. Bilim Kodu :624 03 01 Anahtar Kelimeler :Dolgulu Çerçeve, Boşluklu Betonarme Dolgu Duvarı, Güçlendirme, Tersinen Yükler
Özet (Çeviri)
In practice structures, which consist of reinforced concrete frames, are frequently strengthened with cast in place reinforced concrete infill. But in some compulsory cases, interior areas of the frames are not filled completely by infills. Therefore openings with different sizes and arrangements are left in reinforced infilled frame's infill. The purpose of this study was to investigate the behaviour of these types of reinforced infilled frames under earthquake loading. For this purpose, nine one bay, one story reinforced infilled frames were tested under reversed cyclic lateral loads that simulate earthquake loading. Size and place of the openings in infills were the main investigated variables. The effect of the size and place of the openings in infills on rigidity, strength, ductility and energy dissipation capacity of reinforced infilled frames were evaluated by using test results. By evaluating the test results, different analytical approaches were investigated. The strength's of specimens were calculated by using regulations and empirical equations that were suggested by researchers. Analytical results were compared with experimental results. Suggestions were constituted for design of reinforced concrete infilled frames with openings that were used for the purpose of strengthening. Science Code :624 03 01 Key Words : Infilled Frames,Reinforced Concrete Infill with Openings, Strengthening, Cyclic Load