Doğu Anadolu Bölgesi'nde indirekt yöntemle hemogram parametrelerinin referans aralıklarının belirlenmesi
Determination of reference ranges of hemogram parameters by indirect method in Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 523138
  2. Yazar: HATİCE GÜNEŞ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİNNİSA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, indirekt örnekleme yöntemiyle hizmet verdiğimiz bölgemiz için hemogram test parametrelerinin referans aralıklarını belirlemeyi ve hesaplanan bu referans aralıklarını analizör firmasının önerdiği limitlerle karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü Tıbbi Biyokimya Laboratuvarında 01.10.2014 ve 01.10.2015 tarihleri arasında çalışılmış 18-85 yaşları arasındaki bireylerin hemogram testlerine ait ayıklanmış 67.513 adet sonuçla indirekt örnekleme yöntemiyle 22 parametrenin referans aralıkları belirlendi. Dixon D/R kuralı ile uç değerler ayıklandı. Non parametrik persentil metodu referans aralıkların belirlenmesinde kullanıldı. Cinsiyete göre farklılıkların değerlendirilmesi için Mann Whitney U testi, her iki cinsiyet için ayrı ayrı referans aralık belirlemesi için ise Harris-Boyd yöntemi kullanıldı. Bulgular: Lökosit sayısı, monosit, lenfosit, nötrofil, eozinofil ve bazofil mutlak sayıları ve yüzdelerinin hesapladığımız referans aralık alt ve üst limitlerinin, firmanın önerdiği referans aralık sınırlarından klinik kararı etkileme yönünden çok farklı olmadığını, eritrosit sayısı ve ilişkili indekslerde de (Hb, HCT, MCH, MCHC, MCV ve RDW) alt sınır değerlerinin firmanın önerdiği değerlerden hafif düşük (RBC ve RDW aynı), üst sınırlarını ise daha yüksek olarak belirledik. PLT, MPV, PDW ve PCT genel referans aralık değerleri genel olarak firma değerleri ile uyumlu olup, sadece PLT sayısının üst sınırını klinik kararı etkilemeyecek derecede biraz daha yüksek olarak belirledik. WBC, RBC, Hb, HCT, MCH, MCHC, MCV ve MPV değerlerini erkeklerde, PLT ve PCT, değerlerinin kadınlarda istatistiksel olarak daha yüksek, PDW, MO%, MO#, LY%, LY#, NE%, NE#, EO%, EO#, BA%, BA# ve RDW değerlerinde ise her iki cinsiyet arasında anlamlı bir fark olmadığını belirledik. Cinsiyet açısından farklılık olan tüm parametreler için Harris-Boyd faktörü
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the reference intervals of the hemogram test parameters for our region and to compare the calculated reference intervals with the limits recommended by the analyser company. Material and Method: In our study, the reference intervals of 22 parameters were determined by indirect sampling method with 67.513 results of hemogram tests of individuals between the ages of 18-85, which were studied between 01.10.2014 and 01.10.2015 in the Medical Biochemistry Laboratory of Atatürk University Medical Faculty Health Research and Application Center. Extreme values were extracted with Dixon D/R rule. Non-parametric percentile method was used to determine reference intervals. Differences by gender were determined by Mann Whitney U test and the Harris-Boyd method was used to set separate reference ranges for both genders. Results: We have determined that the lower and upper limits of the reference range, which are calculated by the leukocyte count and absolute numbers and percentages of monocyte, lymphocyte, neutrophil, eosinophil and basophil, are not very different from the reference limits suggested by the company in terms of affecting the clinical decision. In terms of erythrocyte count and related indexes (Hb, HCT, MCH, MCHC, MCV and RDW), the lower limit values were slightly lower than the values recommended by the company (RBC and RDW were the same) and the upper limits were higher. The general reference range values for PLT, MPV, PDW and PCT are generally consistent with the values suggested by the company, but we have only determined the upper limit of PLT to be slightly higher than the clinical decision. We have found that WBC, RBC, Hb, HCT, MCH, MCHC, MCV and MPV, values in men, PLT and PCT, values in women were statistically higher and there was no significant difference between EO%, EO #, BA%, BA # and RDW values between both genders. No separate reference ranges were determined as the Harris-Boyd factor was