İstanbul Haliç'indeki altınbaş kefal balığı [Liza aurata (Risso, 1810)]'nın yaş, büyüme ve üreme biyolojisi
Age, growth and reproductive biology of the golden grey mullet [Liza aurata (Risso, 1810)] in the Golden Horn, Istanbul
  1. Tez No: 523150
  2. Yazar: MERT KESİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Haliç'ten elde edilen Altınbaş Kefal balığı, Liza aurata (Risso, 1810)'nın yaş, büyüme ve üreme biyolojileri incelenmiştir. Toplamda 431 adet Altınbaş Kefal balığı incelenmiş ve %49'unun dişi (197 adet), %46'sının erkek (213 adet) bireylerden ve %5'inin (21 adet) ise eşeyleri belirlenemeyen bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Dişi – Erkek bireylerin eşey oranı 1:1,08 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bireylerin total boy aralığı 13,4 - 46,8 cm arasında olduğu tespit edilmiştir. Liza aurata bireylerinin boy-ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W= 0,0127L2,89; dişi bireyler için W=0,0099L2,97; erkek bireyler için W= 0,0156L2,8207 olarak hesaplanmıştır.Tüm bireyler (dişi+erkek) ile erkek bireyler negatif allometrik büyüme gösterirken, dişi bireylerin izometrik büyüme özelliği gösterdiği görülmüştür. Liza aurata'nın tüm bireyleri için %GSI değeri en yüksek Eylül ayında hesaplanmıştır. İlk eşeysel olgunluk boyu (L50) erkek bireylerde 27,5 cm, dişi bireylerde ise 25,9 cm olarak hesaplanmıştır. Eşeylerin L50 değerlerinin karşılık geldiği ilk üreme yaşları ise, erkek bireylerde 4. yaş grubu, dişi bireylerde ise 3. yaş grubu içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir. Liza aurata bireylerinin yaş kompozisyonu 1 – 10 yaş arasında dağılım göstermektedir. L. aurata bireylerinde von Bertalanffy boyca büyüme denklemi ve büyüme parametreleri Lt= 57,52(1-e-0,1(t+2,24)); L∞= 57,52; K= 0,10; t0= -2,24; Φ′= 5,802 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, age, growth and reproduction biology of Golden grey mullet, Liza aurata (Risso, 1810) obtained from Istanbul Golden Horn were examined. Totally, 431 Golden grey mullet fish were examined and 197 individuals were female (46 %) and 213 individuals were male (% 49), 21 individuals (5%) were composed of unidentified sex individuals. The female to male sex ratio was estimated as 1:1.08. The total length range of the individuals was ranged from 13.4 to 46.8 cm. The length-weight relationship for all specimens, females and males were determined as W = 0.0127 L2.89; W = 0.0099 L2,97 and W = 0.0156 L2,8207. Male specimens and all specimens showed negative allometric growth whereas females indicated isometric growth. The highest % GSI value for all individuals of Liza aurata was calculated in September. The length at first sexual maturity (L50) was calculated as 27.5 cm for males and 25.9 cm for females. The first reproductive ages in which the L50 values of the sexes correspond were found to be in the 4th age group in male individuals and in the 3rd age group in female individuals. The age composition of Liza aurata individuals ranges from 1 to 10 years. The growth equation and growth parameters of von Bertalanffy in L. aurata individuals were calculated as Lt= 57,52(1-e-0,1(t+2,24)); L∞= 57,52; K= 0,10; t0= -2,24; Φ′= 5,802.