Küçük sanayi sitelerinde, işyeri sahipleri ve ücretli çalışanların siyasal katılımları (Aydın örneği)
  1. Tez No: 52316
  2. Yazar: MUHARREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNAL SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET“Aydın Küçük Sanayi Sitesi'nde işyeri sahiplerinin ve ücretli çalışanların siyasal katılımları”adlı bu yüksek lisans tez çalışmasında,“Siyasal Katılım”olgusu çağdaş demokrasi ve siyaset tartışmalarının gelmiş olduğu nokta itibariyle tartışılmaya çalışılmıştır. Bu arada ülkemiz gerçekleri ve küçük sanayi sitesinin sosyolojik bir alan olma özelliğinden kaynaklanan özgün koşullan göz önünde bulundurulmaya özen gösterilmiştir. Küçük sanayi sitesi kesiminin sınıfsal konumunun belirlenmesi ile birlikte“Siyasal Katılım”tartışması mülkiyetten kaynaklanan otorite temelli bir çatışma anlayışı içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Buradaki çatışma olgusunun, küçük sanayinin özgün nesnel koşullarından ve burada çalışan işyeri sahiplerinin özgün sınıfsal koşullarından dolayı, bilindik çatışma anlayışlarından bir farklılık içerdiğine vurgu yapılmaya çalışılmıştır.“Siyasal Katılım”olgusunun, sadece seçimlerde oy kullanma ile sınırlı olamadığının, daha çok sivil toplumun iktidarı, resmi organlar ile paylaşmaya dayalı bir örgütlenme anlayışını içinde barındırdığına dikkat çakümiştir. 194
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, which is named as“The Political Participation of the Employees and Their Employers in Aydın Small Industrial City”, the concept of“Political Participation”has been discussed in the case of contemprary approaches of“State”and“Politics”. Meanwhile, it is tried to be considered facts of Türkiye and original conditions of samll industrial cities. The class location of employees and employers in these cities has been determined in the research. So, the concept of“Political Participation”has been handled as in the base of conflict which is caused by private property. The understanding of conflict is a bit different from its classical meaning because of special class locations of these employees and employers Furthermore, it has been focused on that the meaning of“Political Participation”is the understanding of civil organized under the purpose of sharing the power with official authorities more than voting in elections. 195