Dışavurumcu bir ifade aracı olarak otoportre
Selfportrait as an expressionist expression tool
- Tez No: 523175
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Hangi çağda olursa olsun otoportre, sanatçının kendisinin bir ifadesi, kendini ifade etmesinin bazen en direkt bazen de en dolaylı yoludur. Hem bir döneme ait akım anlamında dışavurumculuğun hem de ifadenin birebir içselleştirilmesi anlamında çağlardan bu yana en genel anlamda ifadecilik olarak dışavurumculuğu en iyi ve etkili şekilde gösteren konu otoportredir. Konu olarak insanın kendisini temel alan otoportre onu toplum içinde diğerlerinden ayıran özelliklerini vurgulayan, kimliğini ön plana çıkaran belge niteliğindedir. Kimlik kavramıyla da sıkı bir ilişki içerisinde olan otoportre, içsel duyguların model olarak alınan bireyin fiziksel kimliğinin yanı sıra ve kültürel kimliğini de yansıtan sanatın bir konusudur.“Dışavurumcu Bir İfade Aracı Olarak Otoportre”konulu bu çalışmada, otoportrenin sanat tarihi içerisindeki gelişim süreçleri ele alınarak, günümüz sanatında portre ve otoportrenin sanatçının öznelleştirdiği ve simgeleştirdiği çağdaş sanatta dışavuruma dayanan anlatımı çeşitli örneklerle irdelenmeye çalışılmıştır. İçsel duyguları, ruh durumlarını, portrede modelin yüzünden, otoportrede ise sanatçının kendi yüzünden yansıtmaya çalışması, dışavurumcu sanatçıların vazgeçemedikleri konulardan biri olmuştur. Otoportre, sanatçının kendi imgesini yaratmanın/temsil etmenin, kendi kendisini keşfetmeyi öngörmesiyle, sanatçının iç yaşamını incelemek için bir araç olarak düşünülebilir. Sanatçının kendi portresini yapma prosedüründe hem kendisi hem de“o”ile diyaloğa girdiği varsayılmaktadır. Böyle bir diyalog, benlikle özdeşleşme süreci ve benliği oluşturma süreci olarak görülebilir. Sanat çalışması kapsamında varoluşsal bu sorgulamalar, yağlıboya tekniği kullanılarak dışavurumcu ifadenin hakim olduğu plastik bir dille ifade edilmeye çalışılmıştır. Benliğin temsilcisi olarak gerçekleştirilen otoportre çalışmalarının temelinde çağdaş sanatın perspektifinden varoluşsal bir yaklaşımla hayatı sorgulayıcı bir biçimde ele alınmıştır. Çalışmalarda özgün ve etkili bir dil oluşturulmaya dikkat edilmiştir. Bu konu çerçevesinde gerçekleştirilen otoportre çalışmaları, eserlerin oluşum süreçleri ile birlikte detaylı olarak verilmiştir. Bilim Kodu : 404, 7016 Anahtar Kelimeler : Dışavurumculuk, sanat, otoportre, portre, sanat tarihi. Sayfa Adedi : 255 Danışman : Prof. Güler AKALAN
Özet (Çeviri)
Self-portrait, independent from the age, is an expression of the artist himself, sometimes the most direct and sometimes indirect way of expressing himself. Self-portrait is the subject which demonstrates expressionism in the best and most effective way in terms of internalizing the expression one to one and also in terms of expressing in most common meaning since ages. Self-portrait which takes human itself as a subject serves as a document which emphasizes its properties separating it from the others within the community and which features its identity Self-portrait, which has a close relationship with the concept of identity, is a subject of art which reflects cultural identity of the individual who is taken as a model as well as his physical identity. In this study, subject of which is a“Self-portrait as an Expressionist Expression Tool”development process of self-portrait in art history was handled and narration of portrait and self-portrait depending on expressionism in modern art which was subjectified and internalized by the artist in today's art was tried to be examined with various examples. Reflecting the internal feelings and mood from the face of the model in portrait and from the face of the artist in self-portrait is one of the subjects which expressionist artists cannot give up. Self-portrait can be considered as a tool to study the inner life of the artist, with the artist's creation / representation of his / her image to foresee his / her own discovery. It is assumed that the artist has entered into dialogue with himself and with“him”in his own self-portrait procedure. Such a dialogue can be seen as the process of identification with the self and the process of creating the self. Within the scope of art work, these existential inquiries were tried to be expressed in a plastic language dominated by expressionist expression by using oil painting technique. The basis of self-portraits as the representative of the self is the question of life with an existential approach from the perspective of contemporary art. In the studies, attention was paid to create a unique and effective language. Self-portrait studies carried out within the framework of this subject were given in detail together with the formation processes of the works. Science Code : 404, 7016 Key Words : Expressionism, art, self-portrait, portrait, art history. Number of Pages : 255 Advisor : Prof. Güler AKALAN