Okul öncesi dönem çocuklarının aile işlevleri ile duygu düzenleme becerileri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between preschool children's family functions and emotion regulation skills and attachment styles
  1. Tez No: 523176
  2. Yazar: ELİF CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YAŞAR EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; okul öncesi dönem çocuklarının aile işlevleri ile duygu düzenleme becerileri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu temel amaç çerçevesinde, okul öncesi dönem çocuklarının aile işlevlerinin, duygu düzenleme becerilerinin ve bağlanma stillerinin çeşitli değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ili Küçükçekmece ilçesindeki 5 ilkokul bünyesindeki (4 devlet, 1 özel) anasınıflarında eğitim gören 5-6 yaş grubu 125 çocuk ve ebeveyni ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatri Kliniği'ne başvuran 5-6 yaş grubu 125 çocuk ve ebeveyni olmak üzere toplam 250 çocuk ve ebeveynlerinden oluşmuştur. Araştırmanın çalışma grubu; tabakalı amaçsal örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış“Demografik Bilgi Formu”, Cassidy (1988) tarafından geliştirilip Seven (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan“Tamamlanmamış Bebek Ailesi Hikayeleri Ölçeği”, Shields ve Cicchetti (1999) tarafından geliştirilip Yağmurlu ve Batum (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Duygu Düzenleme Ölçeği”ile Epstein ve Bishop (1983) tarafından geliştirilip Bulut (1990) tarafından Türkçeye uyarlanan“Aile İşlevleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde Kolmogrov-Smirnov Testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyon Analizi, Kruskal Wallis H Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, okul öncesi dönem çocuklarının aile işlevleri ile duygu düzenleme becerileri ve bağlanma stilleri çocuk psikiyatri kliniğine başvurma durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Çocuk psikiyatri kliniğine başvuran okul öncesi dönem çocuklarının aile işlevlerinin, duygu düzenleme becerilerinin ve bağlanma güvenliği düzeylerinin kliniğe başvurma sebebine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Çocuk psikiyatri kliniğine başvuran ve başvurmayan okul öncesi dönem çocuklarının aile işlevleri ile duygu düzenleme becerileri ve bağlanma güvenliği düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Okul öncesi dönem çocuklarının bağlanma stillerinin dağılımları incelendiğinde, kliniğe başvuran çocukların çoğunun kaçınmalı bağlanma stiline, kliniğe başvurmayan çocukların ise güvenli bağlanma stiline sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to examine the relationship between preschool children's family functions and emotion regulation skills and attachment styles. For this purpose, it was examined whether the family functions, emotion regulation skills and attachment styles of preschool children significantly differ according to various variables. A relational screening model was used in the study. The study group of the study consists of children in the age range of 5-6 who received education in nursery classes of primary schools in the European side of Istanbul in the 2017-2018 academic year and their parents, and children in the age range of 5-6 who applied to the child psychiatry clinics of training and research hospitals and their parents. The sample of the study consists of 250 children and their parents, including 125 children in the age range of 5-6 who received education in nursery classes of the 5 primary schools (4 state schools, 1 private school) in the district of Küçükçekmece, Istanbul and their parents, and 125 children in the age range of 5-6 who applied to the Child Psychiatry Clinic of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital of the University of Health Sciences and their parents. The study group of the research was selected by the stratified purposeful sampling method. As the data collection tools, the“Demographic Information Form”prepared by the researcher, the“Incomplete Stories with Doll Family Scale”developed by Cassidy (1988) and adapted into Turkish by Seven (2006), the“Emotion Regulation Scale”developed by Shields and Cicchetti (1999) and adapted into Turkish by Yağmurlu and Altan (2010), and the“Family Functioning Scale”developed by Epstein and Bishop (1983) and adapted into Turkish by Bulut (1990) were used. The data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 software. The Kolmogorov-Smirnov test, Spearman Rank Order Correlation Analysis, Kruskal-Wallis H test, and Mann-Whitney U test were used to analyze the data. At the end of the study, it was determined that family functions, emotion regulation skills and attachment security levels of preschool children differed significantly according to the state of application to the child psychiatry clinic. Family functions, emotion regulation skills and attachment security levels of preschool children who applied to the child psychiatry clinic did not differ significantly according to the reason for referring to the clinic. Significant relationship was found between the family functions and emotion regulation skills and attachment security levels of preschool children who applied and did not apply to the child psychiatry clinic. When the distributions of preschool children's attachment styles were examined, it was determined that most of the children who applied to the clinic had an avoidant attachment style while children who did not apply to the clinic had a secure attachment style.