Mimarlıkta 'yer' kavramı üzerine fenomenolojik bir değerlendirme: ODTÜ Mimarlık Fakültesi örneği
A phenomenological evaluation on the notion of 'place' in architecture: The case of METU Faculty of Architecture
  1. Tez No: 523224
  2. Yazar: İREM CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ ÖZTEN, DOÇ. DR. HAKAN ANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mimari fenomenoloji, Modern mimarlığın kartezyen ve soyut mekân algısına karşı, tasarımı 'yer'e özgü, olarak yeniden yorumlamanın yollarını arar. Bu çalışma, ODTÜ yerleşkesi ve Mimarlık Fakültesi yapısı üzerinden, 'yer' kavramını araştırır. 'Yer'in bileşenlerini sorgulayarak fenomenolojik bir değerlendirme yapar. Çalışmanın amacı, bu bağlamda bileşenleriyle 'yer' kavramını analiz etmek, ve 'yer'in potansiyel anlamını ortaya çıkaran olguları tanımlamaktır. Bir 'yer'in anlamı, insanın 'yer'i algılaması ve deneyimlemesiyle açığa çıkarılabilir ve görünür kılınabilir. Bu bağlamda çalışmanın yöntemi, hermenötik fenomenolojidir. Bu çerçevede yapılı çevreyi deneyimler, analiz eder ve elde ettiği bir dizi olguyu kategorize ederek 'yer'in anlamını ve bileşenlerini ortaya koyar. Çalışmada ODTÜ yerleşkesi ve Mimarlık Fakültesi kesitinde algılanan ve deneyimlenen olgular, 'yer'in konsepti başlığı altında 'grid' ve 'doku - yapı', 'yer'-leşme başlığı altında 'topografya', 'sınır' ve 'yeşil doku', 'yer'in tektoniği başlığı altında 'tekniğin örgütlenmesi', 'mimari elemanlar', 'malzeme', 'detay' ve 'yer'in karakteri başlığı altında 'zaman' ve 'gelenek - etnografya' kavramları üzerinden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In contrast to Cartesian and abstract conception of the Modern Architecture, Architectural phenomenology seeks re-interpretation of Design as 'place making'. This study, investigates concept of 'place' in the context of METU campus and the building of the Faculty of Architecture. It examines certain constituents of 'place' and presents a phenomenological evaluation. In this context, the aim of the study is to make an analysis of the concept of 'place' through a set of definable constituents observed at METU and identify phenomenon that characterize the potential meaning of 'place'. The meaning of a 'place' can be made visible by the perception and experience of a person. In this context the method of the study is hermeneutical phenomenology. Within this framework, the study reveals a meaning by underlining certain constituents of the campus and the faculty. That is, by experiencing the built environment, analyzing it and categorizing a series of obtained phenomenon. In this way, METU campus and the faculty building are examined under four main headings. These are 'the concept of place' (as studied under the sub-concepts: grid and the mat-building), 'dwelling' (as studied under the sub-concepts: topography, boundary, green-pattern), 'tectonics of place' (as studied under the sub-concepts: organization of technique, architectural elements, material, detail) and the 'character of place' (as studied under the sub-concepts: time, tradition-ethnography).