Çanakkale ili ve çevresindeki bazı Ranunculus taksonlarının morfolojisi, anatomisi ve tıbbi kullanımları'nın araştırılması
Investigation of morphology, anatomy and medical uses of some Ranunculus taxa in Çanakkale province and its environs
- Tez No: 523226
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ili ve çevresinde yayılış gösteren bazı Ranunculus L. cinsine ait, R. ficaria subsp. ficariiformis, R. pedatus subsp. trojanus, R. marginatus, R. lateriflorus, R. ophioglossifolius, R. rumelicus, R. paludosus, R. peltatus subsp. fucoides, taksonlarının morfolojik incelemelerinde, bitki organlarının biyometrik ölçümleri yapılmış, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve flora kayıtlarından sapmalar belirlenirken, yeni biyometrik ölçümler ile flora kayıtlarına katkı sağlanmıştır. Ranunculus taksonlarının yapraklarında stoma indeksi, tarafımızdan ilk kez yapılmıştır. En yüksek stoma indeksi 159,46 ile R. ficaria subsp. ficariiformis'in alt yaprağında görülürken, en düşük stoma indeksi 21,26 ile R. peltatus subsp. fucoides'in alt yaprağında görülmüştür. Ranunculus taksonlarının anatomik çalışmalarında, bitkilerin kök, gövde ve yaprak kesitleri alınmış ve Ranunculus taksonlarının köklerinin kortekslerinin iri ve farklı şekilli parenkimatik hücreler tarafından oluşturulduğu ve öz kısımları trakeal elemanlar tarafından doldurulduğu görülmüştür. Bütün taksonların tipik özellikleri olarak, genellikle gövdelerindeki iletim demetlerinde trakeler iyi gelişmiş ve floem'in çevresi sklerenkimatik bir doku ile çevrildiği gözlenmiştir. Bütün taksonların yaprakları amfistomatik ve stomaları mezofitik tiptir ve genellikle floem çevresi sklerankimatik bir doku ile çevrilmiştir. Bütün taksonların yapraklarındaki iletim demetlerindeki ksilemde trakelerin gelişimi ileri seviyededir. Araştırdığımız taksonlarından R. ficaria subsp. ficariiformis, R. pedatus subsp. trojanus, R. marginatus'un tıbbi kullanım özellikleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological examinations of some Ranunculus L. genus R. ficaria subsp. ficariiformis, R. pedatus subsp. trojanus, R. marginatus, R. lateriflorus, R. ophioglossifolius, R. rumelicus, R. paludosus, R. peltatus subsp. fucoides, of taxa distributed in and around Çanakkale province, biometric measurements of plant organs were made, results were evaluated statistically and deviations from flora records were determined, contributing to new biometric measurements and flora records. The stoma index on the leaves of the Ranunculus taxa was made for the first time by us. The highest stoma index was found on the lower leaf of R. ficaria subsp. ficariiformis with 159.46, while the lowest stoma index was found on the lower leaf of R. peltatus subsp. fucoides with 21.26. In the anatomical studies of the Ranunculus taxa, root, stem and leaf sections of the plants were taken and it was seen that the cortex of the roots belonging to the Ranunculus taxa were formed by large and different shaped parenchymal cells and the essence were filled by the tracheal elements. As typical characteristics of all taxa, it is observed that the trachea are well developed in the conveyance bundles in their stems, and the periphery of the phloem is surrounded by a sclerenchymatous texture. The leaves of all the taxa are amphistomatic and the stomata are mesophytic type and usually surrounded by a sclerenchymatous texture around the phloem. The development of the trachea in xylem in the transmission bundles of all the taxa leaves is advanced. From the taxa we searched, R. ficaria subsp. ficariiformis, R. pedatus subsp. trojanus, R. marginatus have been found to have medicinal properties.