Troya tarihi milli parkı çevresindeki amfibi ve kuş populasyonları üzerine ekolojik araştırmalar
Ecological researches related to the amphibian and bird populations in the vicinity of Troy historical national park
- Tez No: 480529
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Çanakkale ili Ezine ilçesinde yer alan Troya Tarihi Milli Parkı çevresindeki alanlarda amfibi ve kuş populasyonları ile bu populasyonlara ait bazı ekolojik veriler araştırılmıştır. Şubat 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında yapılan 34 günlük arazi çalışmaları sonucunda çalışma alanındaki istasyonlarda bir Ordo, dört Familya'ya dahil dört amfibi türüne rastlanılmıştır. IUCN verilerine göre bu türlerden üç tanesi LC (Least Concern) düşük tehdit, bir tür ise (Bufotes variabilis) DD (Data Deficient) yetersiz veri kategorisindedir. 17 Ordo, 43 Familya'ya dahil 99 kuş türüne ait toplam 14.527 bireye rastlanılmıştır. IUCN verilerine göre bu türlerin 97 tanesi LC (Least Concern) düşük tehdit, bir tür (Vanellus vanellus) NT (Near Threatened) tehdide yakın ve bir tür de (Streptopelia turtur) VU (Vulnerable) duyarlı kategorisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, amphibian and bird population and some ecological data belong to these populations in the vicinity of Troy Historical National Park located at Ezine province of Çanakkale were investigated. As a result of the total 34 field studies carried out between February 2016 and February 2017, four amphibian species belong to one Ordo, four Familia were reported. According to IUCN data, three of these species are in LC (Least Concern) and the one species (Bufotes variabilis) is in DD (Data Deficient) category. The sum of 14.527 individuals belong to 99 bird species which included in 17 Ordo, 43 Familia. According to IUCN data 97 of these species are in LC (Least Conncern), one species (Vanellus vanellus) is in NT (Near Threatened) and one species (Streptopelia turtur) is in VU (Vulnerable) category.