Dematel temeline dayanan gri kalite fonksiyon göçerimi yaklaşımıyla ürün analizi
Product analysis using dematel based grey quality function deployment approach
  1. Tez No: 523227
  2. Yazar: MUSTAFA EMRAH BURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde endüstriyel anlamda başarı, koşulsuz müşteri tatmini anlamına gelmektedir. Hem satış sırasında hem de satış sonrasında, maliyeti ne olursa olsun, müşteri beklentilerinin karşılanması son derece önemlidir. Bu noktada; müşteri beklentileri ve pazarın içerdiği belirsizlikler ürün geliştirme süreçlerini de etkilemektedir. Bu tez çalışmasında; dizüstü bilgisayarların teknik özelliklerinin müşteri gereksinimlerine göre belirlenebileceği bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Müşteriler çoğu kez kullanmadıkları/kullanmayacakları teknik özellikleri de satın alarak yüksek maliyete katlanmaktadırlar. Üretici açısından ise durum, çoğu kez müşterileri beklentilerinin üzerinde teknik özellikleri sunarak yüksek maliyetli düşük kar düzeylerine sahip ürünleri üretmeleridir. Bu karmaşık yapıda, tez çalışması ile; medya, ofis, oyun ve mobil müşteri tipleri için bilinen teknik özelliklerden ihtiyacı karşılayacak donanım düzeyinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bunun için DEMATEL temeline dayanan gri kalite fonksiyon göçerimi yöntemiyle ürün analizi çalışması yapılmıştır. Sonuçta, ilgili müşteri gruplarının ihtiyaçlarını karşılayacak dizüstü bilgisayar donanım seviyeleri maliyet ve performans avantajları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays industrial success means absolute customer satisfaction. Regardless of cost, it is extremely important to meet customer expectations both during and after sales. At this point; customer expectations and market uncertainties affect product development processes. In this thesis study; a decision support system has been developed in which the specifications of laptop computers can be determined according to customer requirements. Customers often end up buying high-cost technology that they will not use and/or use. From the manufacturer's point of view, it is often the case that customers produce products with low profit levels at high cost by offering technical specifications on their expectations. In this complexity, by thesis study; media, office, gaming, and mobile customer types are taken into account for the product analysis which was presented using a DEMATEL based on grey quality function deployment method. As a result, the level of laptop hardware that will meet the needs of the relevant customer groups has been determined with cost and performance savings.