Mama ile beslenen siyah alaca buzağılarda kekik yağı (Origanum onites) kullanımının buzağıların gelişim performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of thyme oil (Origanum onites) on the growth performance and some blood parameters of holstein friesian calves fed with milk replacement
- Tez No: 523238
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TAPKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hatay'da özel bir işletmede yetiştirilen 44 baş yeni doğmuş Siyah Alaca ırkı buzağı ile yürütülen bu çalışmada; buzağılar 2 gruba ayrılarak, birinci gruba (kontrol grubu), 4. günden itibaren sadece buzağı maması, ikinci gruba ise buzağı mamasına ilaveten 1 ml (893 mg) kekik yağı verilmiştir. Buzağılara içirilen mama miktarı, buzağıların haftalık canlı ağırlıklarının % 10'u kadar belirlenmiştir. Üç gün ard arda 800 gr kesif yem tüketen buzağılar mamadan kesilmiştir. Kontrol ve kekik yağı içen buzağı gruplarında mamadan kesim yaşı ile günlük canlı ağırlık artışı sırasıyla; 68.6±4.45, 67.7±4.62 gün ve 0.3±0.01, 0.4±0.01 kg olarak belirlenmiştir. Toplam tüketilen mama, kaba ve kesif yem miktarları muamele gruplarına göre sırasıyla; 327.7±42.17, 331.0±49.40 litre; 13.25±3.025, 15.23±3.682 kg ve 19.97±4.186, 22.37±5.709 kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 44 newborn Holstein Friesian calves raised in a private farm in Hatay. Designated groups for the experiment were (1) control group (calves received milk replacer) and (2) the experimental group (calves received 1 mL (893 mg) of thyme oil in addition to the milk replacer). The amount of milk replacer offered to the calves was 10% of weekly live weight. Calves those consumed 800 g of concentrate feed for three days in a row were weaned. Weaning age and daily live weight gains for control and thyme oil group calves were 68.6±4.45, 67.7±4.62 days and 0.3 ± 0.01, 0.4 ± 0.01 kg, respectively. Total consumption of milk replacer, roughage and concentrated feed of calves in regard to treatment groups were 327.7±42.17, 331.0 ±49.40 liters; 13.25 ±3.025, 15.23±3.682 kg and 19.97±4.186, 22.37±5.709 kg, respectively.