Synthesis of tungsten carbide and platinum composite thin films for hydrogen production by electrochemical water splitting
Elektrokimyasal su ayırma yöntemi ile hidrojen üretimi için tungsten karbür ve platin kompozit ince filmlerin sentezi
  1. Tez No: 523243
  2. Yazar: ALİ SEMERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, tungsten karbit ve platin komposit elektrokatalizör malzemelerin Hidrojen Oluşum Reaksiyonu (HER) performansları incelenmiştir. Tungsten karbür katalizörlerin hazırlanması, grafit alt katmanlar (C) üzerine kollodial tungsten (W) nano parçacıkların spin-coating yolu ile gerçekleştirildi. İnert atmosfer altında yüksek sıcaklıklarda W/C numunelerine ısıl işlem yoluyla tungsten karbür fazları ( W2C and WC) üretildi. Farklı fazları karakterize etmek için X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikrosposi (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskopisi (TEM), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), X-Işınları Fotoelektron Spektroskopi (XPS) ölçümleri gerçekleştirildi. Farklı katalizör malzemelerin elektrokimyasal özelliklerini değerlendirmek için, Lineer Süpürme Voltametri (LSV), Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopi (EIS), Tafel eğimi ölçümleri kullanıldı. Tez, ıslak kimya ve yanma sentez teknikleri gibi metodların kombinasyonunu kullanarak metal karbürlerin hazırlanması için yeni bir yol göstermektedir. Mevcut sentetik yaklaşım, tungsten karbürlere dayanan aktif HER elektrokatalizörlerinin hazırlanmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, tungsten carbide and platinum composite electrocatalyst materials performances in Hydrogen evolution reaction (HER) were explored. The preparation of tungsten carbide catalysts was performed by spin-coating of colloidal tungsten (W) nanoparticles (NPs) onto graphite (C) substrates. Tungsten carbide phases (W2C and WC) were produced applying heat treatment to W/C samples at elevated temperatures under inert atmosphere. To characterize different phases combination of methods were used such X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), Differential Scanning Calorimetry (DSC), X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) measurements were performed. To evaluate the electrochemical properties of different catalyst materials Linear Sweep Voltammetry (LSV), Elecktrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) were used. The thesis demonstrates a novel way for preparation of metal carbides using combination of methods such as wet-chemistry and combustion synthesis techniques. The present synthetic approach allows preparation of active HER electrocatalysts based on tungsten carbides.