Bucak yöresine ait bir kireçtaşı ocağında Fine-Kinney metoduyla risk değerlendirilmesi
Risk evaluation by Fine-Kinney method at a limestone quarry in Bucak province: A case study
- Tez No: 523270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM CEVİZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kültürü çalışma hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Madencilik sektörü ve iş sağlığı ve güvenliğinin en önemli çalışma alanlarındandır. Madencilik sektöründe açık ocak madenciliğinin önemi büyüktür. Açık ocak madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği üretimle paralellik göstermektedir. Risk değerlendirmesi ise iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işin devamlılığının sağlanması için iş sağlığı ve güvenliğinin en önemli adımıdır. Bu tez çalışmasında Bucak yöresine ait bir kireçtaşı ocağında iş sağlığı ve güvenliği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Seçilen pilot tesiste yapılan çalışmalar ve tesiste yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler ışığında Fine-Kinney metodu kullanılarak risk değerlendirmesi çalışması yapılmış ve sonuçlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Fine-Kinney metodu ülkemizde son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Risklerin derecelendirilmesinde, derecelendirme sonuçlarına göre hangi işlere öncelik verilmesi ve kaynakların öncelikle nereye aktarılması konularında kullanılan kolay ve yaygın bir metottur. Risk değerlendirmesi yapılırken tesisteki riskler yapılan işlere ve faaliyet kollarına ayrılarak incelenmiş, iş kazası ve meslek hastalıklarına neden olabilecek tehlikeler tespit edilmiş ve alınması gereken önlemler belirlenmiştir Risk değerlendirmesi (analizi) ile iş sağlığı ve güvenliğinin incelenmesi, tehlikenin, riskin, mevcut önlemler ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi açısından önemli ipuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
Culture of occupational health and safety is the major part of working life. Mining sector is one of the big important study areas of occupational health and safety. Open pit mining is the big part of mining. Occupational health and safety at open pit mining is parallel to production. Risk evaluation is the most important step for preventing working accident and occupational diseases and business continuity. In this thesis, occupational health and safety at a limestone quarry in Bucak province is studied blow-by-blow. According to studies of the selected pilot plant and obtained data from the studies and the scientific surveys, risk evaluation are carried out using Fine-Kinney method and the results are investigated detailed. Using Fine-Kinney method in Turkey is common in recent years. It is easy and common method about rating risks, according to risk determining which work is priority. In this study risks grouped according to works and areas of activity and hazards can cause working accident and occupational diseases are determined. Also, needed precautions are indicated. Risk evaluations and/or analysis give important clues determining of surveying of occupational health and safety, the danger, risk, present precautions and needed precautions.