Synthesis and spectroscopic characterisation of some acenaphthoimidazole derivatives
Bazı asenaftoimidazol türevlerinin sentezleri ve spektroskopik karakterizasyonları
  1. Tez No: 523269
  2. Yazar: ZAYNAB DAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSİYE ÖZTÜRK ÜRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Heterohalkalı moleküller hayatımızın birçok alanında yaygın olarak yer almaktadır ve son zamanlarda birçok farklı alanda kullanılmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür moleküller C ve H atomlarına ek olarak en az bir heteroatom (N, O, S ...) içerir. N-hetero atomunu içeren heterohalkalı moleküllerin türevleri, farmasötik, biyolojik, tıbbi ve teknolojik kullanımlarda yaygındır. Spesifik olarak, iki N-atomu içeren herhangi bir beş halkalı heterohalkalı molekülü, diazol olarak bilinir; 1,2-diazol (pirazol) ve 1,3-diazol (imidazol) bileşikleri gibi. Bu çalışmada, fluorofor özelliklerine sahip olan ve 7,8-difenil-7H-asenafto[1,2-d]imidazol, 8-(4-metoksifenil)-7-fenil-7H-asenafto[1,2-d]imidazol ve 8-(4-sianofenil)-7-fenil-7H-asenafto[1,2-d]imidazol olarak adlandırılan üç yeni imidazol türevi sentezlenmiştir. Bu türevler kolon kromatografisi ve kristallizasyon yöntemleri kullanılarak saflaştırılmıştır. Söz konusu türevlerin yapıları FT-IR ve 1H-NMR teknikleri kullanılarak kanıtlanmıştır. UV-vis ve fluoresans spektrofotometreler kullanılarak, bu bileşiklerin absorpsiyon ve emisyon spektrumları ve sonuç olarak fotofiziksel davranışları incelenmiştir. Yani, farklı çözücüler içerisinde absorpsiyon ve emisyon maksimumları, Stokes' kaymaları, molar absorptivite katsayıları ve fotokararlılıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic molecules are pervasive in many aspects of our life and have been used recently in many different domains. As the name may imply, such molecules contain at least one heteroatom (N, O, S...) in addition to the C and H atoms. Indeed, a derivative of the heterocyclic molecule that embodies N-element as the heteroatom is common in the pharmaceutical, biological and medical as well as technological uses. Specifically speaking, any five-ring heterocyclic molecule that includes two N-atoms is known as a diazole and happens in compounds like 1,2-diazol (Pirazole) and 1,3-Diazol (Imidazole). In this study, three new imidazole derivatives with fluorophore characteristics and known as 7,8-diphenyl-7H-acenaphtho[1,2-d]imidazole, 8-(4-methoxyphenyl)- 7-phenyl-7H-acenaphtho[1,2-d]imidazole and 8-(4-cyanophenyl)-7-phenyl-7H-acenaphtho[1,2-d]imidazole were synthesized. These derivatives were purified by utilizing column chromatography and recrystallization processes. And then using FT-IR and 1H-NMR techniques, the structural characteristics of these compounds were proved by some extensive studies. Thereafter, using the UV-vis and fluorescence spectrophotometers respectively, the absorption and emission spectra of these compounds and consequently their photophysical behaviours were resolved. That is, absorption and emission maxima, Stokes' shifts, molar extinction coefficients and photostabilities of the concerned compounds embedded in several different solvents were differently explored.