Protein enerji malnütrisyonlu çocuk hastalarda serum çinko düzeylerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of serum zinc levels in children patients with protein-energy malnutrition
- Tez No: 523283
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALDUN EMİROĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: PEM özellikle okul öncesi dönemde olmak üzere çocukluk çağında yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunudur. Çinko canlıların büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir eser elementtir. PEM'li hastalarda çinko eksikliği prevalansının normal popülasyona göre yüksek olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda PEM, PEM derecesi ve türleri ile serum çinko düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme poliklniğine 1 Ekim 2012- 30 Haziran 2017 tarihleri arasında başvuran ve Waterlow (YGB, BGA) sınıflamasına göre PEM tanısı alan 1-18 yaş arası 506 çocuk çalışmaya alındı. Hastalar yaş ve PEM derece ve türlerine göre gruplandırıldı. Yaşlarına göre 1-5 yaş grup 1, 5-12 yaş grup 2, 12-18 yaş grup 3 olarak sınıflandırıldı. PEM türlerine göre akut ve kronik olarak 2 alt gruba ayrıldı. PEM derecelerine göre kronik malnütrisyonun göstergesi olarak yaşa göre boy %90-95 aralığında bulunanlar hafif, %85-90 aralığında olanlar orta,
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: PEM is an important health problem that occurs in childhood, especially in the pre-school period, as a result of inadequate and unbalanced nutrition. Zinc is a necessary trace element for the growth and development of living things. The prevalence of zinc deficiency in PEM patients is known to be higher than in the normal population. The purpose of this study is to demonstrate the relationship between PEM, PEM degrees and types and serum zinc level. Materials and Methods: From October 1, 2012 to June 30, 2017, 506 patients who came to Child Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Policlinic of Selçuk University Faculty of Medicine and aged between 1 and 18 years and diagnosed with PEM according to the Waterlow (YGB, BGA) classification were included in the study. Patients were divided into 3 groups as aged between 1-5, 5-12 and 12-18 according to their age and divided into 2 groups as acute and chronic according to PEM types. Based on the PEM degrees, according to height by age ratio as an indicator of chronic malnutrition, those who are between 90-95% were defined as mild, those in the range of 85-90% were defined as moderate, and those with