Travmatik beyin hasarı nedeniyle reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların demografik özellikleri, bilinç durumu ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
The Evaluation of Demographic Characteristics, Consciousness Status and Imaging Findings of Patients with Traumatic Brain Injury in Reanimation Intensive Care Unit
- Tez No: 523282
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE BENGİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Travmatik Beyin Hasarı Nedeniyle Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Hastaların Demografik Özellikleri, Bilinç Durumu ve Görüntüleme Bulgularının Değerlendirilmesi Bu retrospektif çalışmada, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2010 ile Şubat 2016 tarihleri arasında yatan ve travmatik beyin hasarı tanısı ile takip ve tedavi edilmiş hastaların yaş, cinsiyet, yoğun bakım yatış süresi, travma etiyolojisi, entübasyon durumu ve süresi, mannitol uygulanma durumu ve süresi, trakeostomi ve kranial cerrahi uygulanma durumu verileri kaydedilmiştir. Radyolojik olarak, epidural, subdural, subaraknoid, parankimal kanama ve diffüz aksonal hasar varlığı değerlendirilmiştir. Hastalar ağır TBH (grup 1) ve ağır olmayan TBH (grup 2), GSS I (olumsuz) ve II (olumlu), ve hayatını kaybedenler ve sağ kalanlar şeklinde 2'şerli gruplar halinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen toplam 67 (18 kadın, 49 erkek) hastanın yaş ortalaması 33,8±20,3 olarak hesaplandı. Hastaların başvuru GKS ortalaması 6,2±4,3 ve yaşayanların çıkış GKS ortalamaları 11,5±2,8 idi. Ortalama yatış süresi 15,3±17,5 gündü. En sık tespit edilen etiyolojik faktör trafik kazalarıydı (%85,1). Subaraknoid kanama, en sık tespit edilen radjolojik bulgu (n=38,%56,7) iken DAH 18 hastada (%26,9) tespit edildi. Hastaların 50'si (%74,6) ağır TBH, 17'si (%25,4) ağır olmayan TBH grubunda sınıflandırılmıştır. Ağır TBH grubundaki hastaların 22'si (%44) exitus oldu, diğer grupta ise 1 (%5,6) hasta exitus oldu (p=0,004). Ağır TBH grubunda, DAH gelişen hasta sayısı diğer gruba göre anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p=0,028) ve DAH varlığı ağır TBH gelişimi için bir risk faktörü olarak bulundu (r=0,276, p=0,024). Hastaların 45'i (%67,2) GSS I grubunda yer alırken, 22'si (%32,8) GSS II grubunda yer aldı. Hastaların 23'ü (%34,3) exitus oldu.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Demographic Characteristics, Consciousness Status and Imaging Findings of Patients with Traumatic Brain Injury in Reanimation Intensive Care Unit In this retrospective study, the patients who were followed up and treated with the diagnosis of traumatic brain injury between January 2010 and February 2016 in the Intensive Care Unit of Anesthesiology and Reanimation,Selcuk University Faculty of Medicine, were evaluated according to age, gender, intensive care hospital stay, etiology of trauma, intubation status and duration, mannitol administrationand duration, the status of tracheostomy and cranial surgery application. Radiologically, epidural and subdural hematoma, subarachnoid and parenchymal hemorrhage, and diffuse axonal injury were evaluated. The patients were divided into 2 groups as severe TBI (group 1) and non-severe TBI (group 2), GSS I (unfavorable) andGSS II (favorable), and survivors and non-survivors. A total of 67 (18 female, 49 male) patients with a mean age of 33.8±20.3 years were included in the study. The mean admission GCS of the patients was 6.2±4.3 and the mean GCS of the survivors was 11.5±2.8. The mean duration of hospitalization was 15.3±17.5 days. The most frequent etiologic factor was traffic accidents (85.1%). Subarachnoid hemorrhage was the most frequently detected radiological finding (n=38, 56.7%) while DAI was found in 18 patients (26.9%). Fifty (74.6%) of the patients were classified as severe TBI, and 17 (25.4%) were classified as non-severe TBI group. Twenty-two (44%) of the patients in the severe TBI group died and 1 (5.6%) patientin the non-severe TBI group died (p=0.004). In the severe TBI group, the number of patients with DAI was significantly higher than the other group (p=0.028) and the presence of DAI was found to be a risk factor for the development of severe TBI (r=0.276, p=0.024). Forty-five (67.2%) of the patients were in the GSS I group while 22 (32.8%) were in the GSS II group. A total of 23 patients (34.3%) died in the study group. Twenty-two of the surviving patients (50%) were in the GSS I group. There was no difference in terms of radiological findings according to the mortality status.